Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bilim mucizeleri çürütmeye çalışıyor
23 Eylül 2010 / 21:54
Hz. Musa’nın suyu yararak İsrailoğulları’nı Firavun’un zulmünden kurtarması Bilim adamlarının da ilgi konusu olmuş. Bilim adamları konuyu araştırıyorlar ve sert rüzgarlarla suyun yarılabileceği iddiasını getiriyorlar.

Reuters’in haberine göre, fizik kanunları sayesinde ‘mucizenin’ gerçekleştiği gece esen sert rüzgarlar ve deniz yatağının coğrafi yapısı suyun geriye çekilmesine neden olmuş.

 

Olayı mucize vasfından çıkarma ve Kitapların anlattığı gerçekleri yalanlama çabası ile ortaya çıkan bu iddia, aklın üstünlüğünü savunan Bilim’in yeni bir faydasız çabası olarak görülüyor.

 

Konuyla ilgili Radikal gazetesinde yayınlanan haber şöyle:

 

Bilim Musa mucizesini de aydınlattı

WASHINGTON - Binlerce yıllık Hz. Musa Peygamber esrarı çözülmüş olabilir mi? Musa Peygamber’in Mısır’da firavundan kaçan İsrailoğullarını kutsal topraklara ulaştırmasını sağlayan ‘denizin yarılması’ mucizesinin arkasında fizik kanunları olduğunu öne süren araştırmanın iddiası bu...

ABD’li araştırmacıların bilgisayar simülasyonlarına dayanan çalışmasına göre, kutsal kitaplarda tarif edilen ‘mucizenin’ gerçekleştiği gece esen sert rüzgârlar ve deniz yatağının coğrafi yapısı, suyun geriye doğru çekilmesine neden oldu. 

Fizik kanunlarına uygun...
Rüzgârların suyu nasıl etkilediği üzerine Colorado Üniversitesi’ndeki Ulusal Atmosfer Araştırmaları Merkezi’nde yürütülen daha geniş bir çalışmanın parçası olan bilgisayar simülasyonlarında, nehrin bir lagüne ya da göle döküldüğü durumlarda, rüzgârın suyu geriye itebildiği görüldü.

Araştırmayı yürüten ekipten Carl Drew, simülasyonların kutsal kitaplarda anlatılan göçteki durumla uyuştuğunu söylüyor. Buna göre, “Suyun ikiye yarılması, akışkanlar dinamiğiyle anlaşılabilir. Rüzgâr, suyu fizik kanunlarına uyumlu bir şekilde hareket ettiriyor ve iki tarafından su geçen, güvenli bir pasaj açıyor. Daha sonra da su tekrar yerini alıyor.”
Simülasyon eski haritalar, uydu verileri ve bölgenin arkeolojik yapısı incelenerek uygulanmış. Sonucunda da doğudan saatte 100 km. hızla ve 12 saat süreyle esen rüzgârların, suların iki yana açılmasını sağladığı görülmüş. Bu da yaklaşık 3 km.  uzunluğunda, 5 km. genişliğinde kara geçişi yaratıyor. 

Firavunun ordusu boğuldu
Tevrat ve Kur’an-ı Kerim’deki anlatımlara göre, İsrailoğulları bu geçişi kullanarak Mısır’dan kaçarken, peşlerinden gelen firavunun ordusu, rüzgârın aniden kesilip suların eski haline dönmesiyle boğuluyor. Drew, “İnsanlar Musa’nın bu mucizesinden her zaman etkilenmiş ve tarihi gerçeklere dayanıp dayanmadığını merak etmişlerdir. Bu çalışma, ortadan ikiye yarılan su tarifinin fizik kanunlarına dayandığını gösterdi” diyor. (Reuters)

 

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
nuri
29 Eylül 2010 Çarşamba 14:12
ya ölüm!
eleye eleye birşey bırakmıyor bunlar.ALLAH tüm canlılar ölecek diyor. Şu bilimciler,fizikçiler doktorlar tıpçılar ne varsa hepsi birleşsede ölmeler ya!
yener
23 Eylül 2010 Perşembe 22:25
kitap yuklu esekler
bu sert esen ruzgar musa a.s. orda onun gelmesinimi mi bekliyodu acaba o ruzgarlar simdi hic esmiyormu acaba kafasi ustunde olana sorarlar
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C