Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türk-İslam sentezinin yeni örneği: Kılıç Ali
23 Eylül 2010 / 19:50
Yıllardır sistemli bir biçimde yapılıyor bu. İşte yine seyirciye ideolojisini çok ustalıkla, çaktırmadan (bu tartışılır ya..) geçiren bir dizi daha huzurlarınızda: Kılıç Günü.

Telesiyej-TARAF

(İlk bölümünü iş icabı izledim -ki benim için ancak o sebeple izlenebilecek bir dizidir-, ezilmişlik ve intikam duygusu üzerine kurulu bu kışkırtıcı dizinin hiçbir bölümünü ne izlerim ne de yazarım bir daha, bünyem ancak bu kadarına tahammül gösterebildi çünkü.)

Atv’nin yeni dizisi Kılıç Günü, fazlasıyla ataerkil bir dizi aynı zamanda.

Kılıç Günü, ezcümle -yer yer zımnen de olsa- şunu demeye getiriyor:

Bu toplumun erkeği Türk'tür (Buna göre dizide bir mitolojik aidiyet kuruluyor hemen.)

Bu toplumun erkeği milliyetçidir. (Esas olan kendi etnisitesidir ve diğer tüm etnik-kültürel güçleri dışlayarak, ülkenin bekasından sorumlu tutar kendini; şer odaklarına karşı tek başına savaşır. -Ne hikmettir ki, bu şer odakları içinde savaştığı yabancı emperyal güçler yoktur!-)

Bu toplumun erkeği müslümandır aynı zamanda. (Ahlaki söylem, İslami inanç ve değerlerle paylaşılır; demir işliği yle cami, dizide aynı ve yoldaş bir kutsallık içinde sunuluyor).

Bu erkek tipinin -ve ona yüklenmiş olan bu ideolojik modelin- çimentosu ise erkekliktirtir; bu tipin, Müslüman ve milliyetçi olarak kendine biçtiği özel bir payandadır erkeklik; bir çeşit Türk şövalyeliğidir (bir çeşit adsız‘lık).

Velhasıl -dizinin gönderdiği işaretlere bakılırsa- bu toplumun erkeği bir Türk milliyetçisi ve İslamcısıdır!

Ayrıca bu toplumun erkeği delikanlıdır -hatta bitirimdir- ve yeri geldiğinde; yozlaşmış, satılmış ve temel değerlerini kaybetmiş diğer sözüm ona burjuvalaşmış ırkdaşlarına karşı da canını ortaya koyarak savaşır.

Kılıç Günü dizisindeki bilge demirci, Ergenekon ve benzeri bazı destanlardaki demir-demirci kaynak motifinin günümüze taşınmış, hayatı manalandıran ve şifrelerini sunan bir tür laytmotifitir bu arada. Yani, Ergenekon Destanı’nın bilge ve öğütçü demircisi, aynı zamanda İslam’ın bir hocası, bir vaazcısıdır. İdeolojik hayal, bir tasarım olarak böyle kurulmuştur. Bunu somut gerçekliğe dönüştüren ise -ki, bu bir doğal sonuçturmilliyetçiliktir; bu toplumun bu ulvi kimliklere sahip erkekliği de, ülkesini kötülerden korumak hatta onları temizlemek gibi bir misyona sahiptir.

Kılıç Günü adlı dizi, Türkiye’de uzun bir süredir Türk-İslam sentezi diye tanımlanan -ve bir tür kavram ideolojisi ne dönüştürülmüş olan- bir akımın çeşitli ifade biçimlerinde şekillenişinin tipik bir örneği bana göre. Tipik ve hayli sıkıcı bir örneği!

Önemli olan bileğin beyinde, beynin de bilekte olması mı?

Diziden çıkarmamız istenen kıssadan hisse; önemli olan, bileğin beyinde, beynin de bilekte olması ve her ikisinin de ulvi ve haklı hisler yatağında akıp gitmesidir. Bu yaklaşıma göre ancak bu şekilde, bu ülkeyi her manada tehdit eden şer odaklarına karşı gerçek bir mücadele verilebilir.

Kılıç Günü’nde, paranın soysuz egemenliğine karşı, emeğin ve inancın gücüyle kurulan bir hayat tarzı konuyor. Örgütlenmiş bir yalan dünyaya karşı da, hakikatin değerlerine sahip, koruyucu ve kollayıcı bir dünya görüşü sunuluyor. Aşkın ve sevginin yerini alan cinsel ahlaksızlık ve sömürünün yerine de, içinde ulvi değerlerin bulunduğu bir aşk getiriliyor. Dizi, bizi bu sulara çekiyor işte.. ve hiçbir seyirci de bu sergilemeye, temel değerlerin bu biçimde savunulmasına bigane kalamaz tabiatıyla. Kılıç Günü‘nün ideolojisi de bu damardan işliyor zaten; derinliksiz bir ilk bakışla, dizide toplumsal etik bir haklılık ve bir meşruiyet görünüyor zira.

Kılıç Günü’nün dramaturjik çalışmasının ve uygulamadaki senografik işaretlerin alt okumalarında ise, bu erkekliğin(mertliğin), bu düzen içinde adaleti kendi bileğiyle sağladığını görüyoruz; adalet uğruna gerektiğinde işkence de yapabiliyor hatta (baldızının namusunu kirleten ve genç kızın intiharına yol açanı bulabilmek için, Kılıç Ali’nin, aracıya yaptığı tornavida işkencesi gibi).

Annesinin, yanlarında çalıştığı varlıklı ailenin reisi tarafından cinsel istismara uğratıldığına daha çocukken tanık olan Kılıç Ali’nin kaderinde; büyüdüğünde bu aileyle karşılaşmak -ki bu aile daha da zenginleşerek olağanüstü bir güç kazanmıştır artık- ve bu ailenin son jenerasyonundan bir erkeği cezalandırmak vardır. Şer odaklarından biri haline gelmiş olan ailenin bu ferdi, Kılıç Ali’nin baldızını iğfal ederek ölüme sürükleyen kişidir çünkü.

Ne var ki, kansere yakalanan Kılıç Ali’nin 3 aylık ömrü kalmıştır. Bunu öğrendiği gün, karısı doğum yapar, aynı gün baldızı cinsel istismara uğradığı için intihar eder ve aynı gece sorumluyu bulur Ali. Atv’nin web sitesindeki tanıtım yazısında, bu durum şöyle anlatılıyor: “Türkiye’nin en büyük iktidar odaklarından biri, bütün kötülüğü, bütün sınır tanımazlığıyla, yeniden Ali’nin karşısındaydı artık. Şimdi, dünyanın en eşitsiz, en adaletsiz savaşı başlamak üzere: Musa’nın karşısında Firavun, Davut’un karşısında Golyat! Ali’nin, elinde büyüdüğü Hafız’ın basireti ve kılavuzluğu, ve can pahasına yanından ayrılmayan bir avuç dostu dışında hiç bir şeyi yok. (...) Elinde sadece o çılgın cesareti ve ‘kılıç günü’ geldiğinde kabzasından kavramayı beklediği o kılıç var: bütün hesapları kapatacağı, bütün acıları giderecek ve adaletin şaşmaz keskinliğiyle kesecek o kılıç!”

Kısa süre sonra öleceğini öğrenen Kılıç Ali’de bu güç nasıl oluşur peki? Ki, aynı gün öleceğini öğrendiğinde bütün gücünü yitirmişti bu bitirim delikanlı. Ama tam bu sırada karşısına bir çeşit Türk-İslam sentezi çıkmıştır işte! Dizide hem bilge demirci, hem de hafız olarak sunulan babalığı, Kılıç Ali’ye öğretisini geçirmiştir çünkü; onu yeniden hayata ve kadere motive etmiştir: “Dik dur oğlum, kılıç parçalanır ama eğilmez” kabilinden sözlerle onu mücadeleye yöneltmiştir.

Mesaj nettir aslında; simgesel de olsa ne Türklüğün değerleri, ne buna bağlı milliyetçiliğin değerleri, ne de İslami değerler, ölüm karşısında bile zayıflatılıp yok edilemezler. Yeter ki bu değerleri yok etmeye çalışanlara karşı (baronlara karşı) korkusuzca bir mücadele verilsin.

Dizimiz bundan ibarettir arkadaşlar.. benden söylemesi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C