Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Afganistan’la ilgili ilginç bilgiler
23 Eylül 2010 / 12:24
ABD Başkanı Barack Obama'nın üst düzey danışmanları ve özel bölge temsilcilerinin, Obama'nın yürüttüğü Afganistan stratejisine ilişkin endişeli olduğu ortaya çıktı.

ZAMAN

New York Times gazetesinin haberleştirdiği iddia, ABD'nin eski başkanlarından Richard Nixon'la ilgili Watergate skandalını ortaya çıkaran Bob Woodward'un "Obama'nın Savaşları" adlı son kitabında yer alıyor.

Kitapta, Obama'nın Afganistan'dan çekilme stratejisinin tamamen politik gerekçelerle dayandığı ileri sürülüyor. Obama, Afganistan'a 30 bin takviye birlik göndermeyi ve bu ülkeden gelecek yaz çekilmeyi öngörmüştü. Habere göre Obama'nın Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke, bu stratejinin "işe yaramayacağını" düşünüyor. Obama'nın Afganistan danışmanı General Douglas Lute'e göre ise, aylar süren çalışmalar sonucu titizlikle hazırlanan Beyaz Saray değerlendirmesi, kabul edilen politikayla uyuşmuyor. Gazeteye göre kitapta Obama'nın özel olarak Başkan Yardımcısı Joseph Biden'dan toplantılarda asker sayısının artırılmasına karşı çıkan alternatif stratejisi konusunda baskı yapmasını istediği ve "Demokrat Parti'nin tamamını kaybedemem." dediği yazıyor. Habere göre kitapta Biden, Holbrooke'u "Hayatımda tanıdığım en egoist pislik" olarak tanımlarken, birçok Beyaz Saray yetkilisi ulusal güvenlik danışmanlığı yapan emekli Deniz Piyade Generali James Jones için aşağılayıcı ifadeler kullanıyor.

New York Times ayrıca bu kitaba dayandırarak ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA'nın Afganistan'da 3 bin kişiden oluşan gizli bir ordusunun bulunduğunu, istihbarat raporlarında Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'ye "manik depresif" teşhisi konulduğuna ilişkin bilgilerin yer aldığını yazdı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C