Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İran’da kanlı saldırı
22 Eylül 2010 / 22:23
İran'da "Kutsal Savunma Haftası" vesilesiyle yurt genelinde düzenlenen askeri törenler, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı bir kentte meydana gelen bombalı saldırıyla gölgelendi.

HÜRRİYET

 

Ülkenin kuzeybatısındaki Mehabad kentinde gerçekleşen patlamada en az 10 kişi öldü. Hayatını kaybedenler arasında iki İranlı komutan eşinin de olduğu bildirildi.

İran, “Kutsal Savunma Haftası” törenleriyle askeri gücünü göstererek dünyaya gözdağı vermek istedi. Ancak yurt genelinde düzenlenen törenlere, İran'ın Türkiye ve Irak sınırlarına yakın olan Mehabad kentindeki bir gösteri sırasında meydana gelen patlama gölge düşürdü.

Mehr haber ajansı, askerlerin geçit töreni yaptığı sırada zaman ayarlı bombayla gerçekleştirilen saldırıda, aralarında 2'si komutan eşi en az 10 kişinin öldüğünü bildirdi. Patlamada 57 kişinin de yaralandığı ifade edildi.

Patlamanın, törenleri izlemeye gelen halkın bulunduğu noktaya yakın bir yerde meydana geldiği, ölen ve yaralananlar arasında çocukların da bulunduğu belirtildi.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, IRNA haber ajansına açıklamada bulunan Batı Azerbaycan Eyaleti Valisi Vahid Celalzade, saldırıyı yapanları, “halktan intikam almak isteyen devrim karşıtları” olarak adlandırdı. .

Celalzade, “Yapılan terör saldırısının asıl amacının, halkın törenlere katılımını önlemeye yönelik olduğunu” söyledi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C