Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Medrese'de defileye Valilik desteği
23 Eylül 2010 / 01:38
İçerisinde camisi de olan Kasımiye Medresesinde yapılması planlanan moda defilesi için tepkiler artarken, Mardin Valiliği konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamada Mederese içinde bulunan mescitin varlığı kabul edilirken, buranın 2009 yılından bu yana kültürel amaçlı kullanılmak üzere Valilikçe kiralandığı, yapılacak etkinliğin turistik değerinin yüksek olduğu ve Cumartesi günü de defilenin yapılacağı vurgulanıyor.

Açıklamada yapının müslümanlar açısından önemine atıfta bulunulmadığı gibi, Ahdamar Kilisesi restore edilip Hıristiyanların ayin yapması için elverişli hale getirilirken, böyle önemli bir Medresenin neden kültürel aktivite mekanı haline getirildiği sorusuna ise yanıt verilmiyor.

Mardin Valiliği tarafından yayınlanan açıklama şöyle:

Yazılı ve Görsel Yayın Organlarınca Mardin Kasımiye Medrese’sinde 25 Eylül 2010 Cumartesi günü yapılacak olan Kreatör Cemil İpekçinin Bir Doğu Masalı Dört Mevsim defilesi ile ilgili yapılan haberlerdeki bazı yanlışlıkların düzeltilmesi amacıyla Valiliğimizce açıklama yapma gereği duyulmuştur.

Artuklular zamanında yapımına başlanan ve Akkoyunlular döneminde tamamlanıp, Eğitim ve Bilim Merkezi olarak kullanılan Mardin Kasımiye Medresesi derslikler, öğrenci yatakhaneleri, laboratuar, mescit ve eyvandan müteşekkil olup 1. Dünya savaşına kadar işlevini sürdürmüştür.

 

Medresesinin restorasyon çalışmaları Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılmış, akabinde Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından kültürel amaçla kullanılmak üzere Mardin Valiliğine kiralanmıştır. 

 

Medrese’de bulunan mescit 30.04.2009 tarihine kadar kapalı kalmış olup Valiliğimizce yapılan düzenlemeden sonra ibadete açılmıştır. Şu anda başka bir camideki  din görevlimiz öğlen ve ikindi vakitlerinde burada namaz kıldırmaktadır.

 

Bununla birlikte, kültürel amaçla kullanılmak üzere Valiliğimize kiralanan Medrese, 2009 ve 2010 yıllarında Konya Tasavvuf Müziği ve Kilise Korosu Konseri, Mardin Bienal Önsergisi,  Mardin Bienali, Kültür Bakanlığı Tasavvuf Müziği Topluluğunun Tasavvuf Müziği Konseri ve Sema Gösterisi,  İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri ve SineMardin Film Festivali gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapmıştır.

 

Ayrıca bu mekânın El Cezeri Bilim Müzesi olarak kullanılması için Valiliğimizce Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Diyarbakır Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulundan gerekli izinler alınmıştır.

 

Kasımiye Medresesi 25 Eylül 2010 Cumartesi Günü Bir Doğu Masalı Dört Mevsim defilesine ev sahipliği yapacaktır. Bu defile, Geleneksel Kıyafet Tasarım ve Üretim Projesi olarak, Valiliğimiz ve Sayın Cemil İpekçi ortaklığında hazırlanarak 2008 yılında Devlet Planlama Teşkilatına Hükümetimizin SODES Projeleri kapsamında sunulmuş, DPT tarafından kabul edilmiş ve 2008 yılında uygulanan projeler arasında en iyi proje ödülüne layık görülmüştür.

 

Bu proje kapsamında 50 bayan kursiyere istihdam sağlanarak, İlimiz kadınları ekonomik ve sosyal hayata kazandırılmıştır.

 

Mardin’deki Cemil İpekçi Atölyesi’nin öğretmenleri ve öğrencileri tarafından 6 aylık yoğun bir çalışma ile hazırlanan kıyafetler Bir Doğu Masalı Dört Mevsim Defilesi olarak Kasımiye Medresesinde sergilenecek, defilede özellikle 1950’leri anımsatacak kostümler yer alacak ve sergilenecek olan giysilerin satışından elde edilecek gelir, döner sermayeli okulun yaşaması için kullanılacaktır.

 

Proje kapsamında, atölyede kursiyerler tarafından üretilen ürünlerden hazırlanan kıyafetlerin sergileneceği ve Mardin Valiliği işbirliği ile Sayın Cemil İpekçi tarafından 25 Eylül 2010 Cumartesi günü Mardin Kasımiye Medrese’sinde düzenlenecek olan defile bu projenin devamı ve tanıtımı niteliğindedir.

 

Ayrıca bu defile, projenin tanıtımı ve sürdürülebilirliği açısından sağlayacağı faydalar yanında UNESCO Dünya Kültür Mirası Adaylığına hazırlanan Mardin’in ulusal ve uluslararası tanıtımına büyük katkılar sağlayacaktır.

 

Yukarıdaki açıklamanın Basınımız yoluyla Kamuoyuna duyurulmasını önemle rica ederim.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C