Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’de yeraltına dev sığınak
21 Eylül 2010 / 13:00
ABD’de her türlü felakete karşı koymak üzere bin kişi kapasiteli bir bina tasarlandı. Bina, 10’luk depreme, atom bombasına, 10 günlük yangına dayanıyor, sel altında 3 hafta kalabiliyor

MİLLİYET

 

Nükleer savaştan, iklim değişikliğine kadar her türlü felakete dayanacak şekilde geliştirilen bina, şanslı sahiplerini dünyanın sonundan bile koruyacak. ABD’nin California eyaletinde bulunan Barstow kentinde yer altına inşa edilen ve bin kişilik kapasitesi bulunan “Terro Vivos” isimli binada uzun bir süre hayatta kalmayı sağlayacak her türlü ihtiyaç düşünülmüş. Felakete dayanıklı bina, 16 kilometre yakınında gerçekleşecek 50 megatonluk nükleer patlamaya, saatte 730 kilometre hızla eser rüzgara, 10 gün boyunca 675 derece sıcaklığa çıkan yangınlara dayanıyor, sel altında üç hafta sapasağlam kalabiliyor. Ev 10 şiddetinde depremden de zarar görmüyor.

 

Binada yüzlerce kişiye bir yıl boyunca yetecek yiyecek ve kıyafet stoğu bulunuyor. Kısa bir süre sonra da biyolojik, kimyasal ve nükleer saldırılara karşı koruyacak hava filtre sistemi eklenecek. Bu evde kendinize yer ayırtmak istiyorsanız kişi başı 50 bin dolar ödemeniz gerekiyor. Vicino, 5 bin kişinin ön başvuruda bulunduğunu söyledi. Dengeli bir toplum yaratmak için dikkatli bir seçim yapmak zorunda olduğunu belirten Vicino, “200 doktorun olduğu ama bir tesisatçının bile olmadığı bir yerde yaşamak istemezsiniz, tuvaletler bozulursa felaket olur” diye konuştu. Vicino, Kuzey Carolina, Pennsylvania ve New York’ta olmak üzere altı yeni ev daha yapılacağını açıkladı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C