Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Dizilerle yayılan Modernite
21 Eylül 2010 / 11:30
Yeni diziler yıllar öncesinin Dallas gibi ‘ahlaksız’ dizilerine rahmet okutacak cinsten. Toplumsal olarak evrilmenin işareti sayılabilecek bu durum sırf Türk toplumunda değil, İslam toplumlarının geneli için yaygın bir durum.

Dizilerle işlenen sanal hayatın modernleşmeye kapı açması sebebiyle önemli bir işlev gördüğü Batılı bir uzman olan Alessandro Silj tarafından da dile getiriliyor.

 

İtalyan Corriere della Sera gazetesine konuşan Silj İslam’ın bu şekilde modernliğe taşınacağını savunurken, aslında teknik bir hata yapıyor. Modernizme taşınan İslam’ın kendisi olmuyor, bu kapıdan geçmekte mahzur görmeyen müslümanlar oluyor. Müslümanların önemli bir kısmı modernizmi içselleştirip yaşam tarzına dönüştürürken,  bu durum görünürde İslam’a zarar veriyor gibi görünse de, zarar sadece müslümanlar boyutunda kalıyor.

 

Yeni dizi: İslam'la modernizmin sürükleyici aşkı...

 

RADİKAL

 

“Modernliğin İslam dünyasında kök salmasında, kadınlar ve televizyon kilit rol oynayacak.” Sözler, İtalyan Sosyal Bilimler Konseyi’nin 1997’de oluşturduğu bir alt kurum olan İtalyan Uluslararası Etnik Siyaset ve Göç Araştırma Ağı’nın (Ethnobarometer) direktörü Alessandro Silj’e ait. İtalyan gazetesi Corriere della Sera’ya, ‘Kadınlar televizyonla birlikte İslam’ı modernliğe taşıyacak’ başlığıyla yazdığı makalede Silj, Türkiye’nin bölgenin modernleşmesinde ‘simgesel bir önem’ taşıdığını da belirtiyor.

‘Bölge kültüründe devrim yarattı’


Türkiye’nin Ortadoğu’da giderek ön plana çıktığına işaret eden Silj, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan da “Becerikli, modern ve şanslı bir insan” diyerek bahsediyor: “Türkiye örneği tüm bölgede daha özgür yeni bir kadın figürünün ve de kültürel ve toplumsal değişimlerin simgesi konumunda. Erdoğan, ekonomiyi canlandırmasının ardından bölgesel düzeyde karşısına çıkan fırsatların farkında. Bu konuda televizyonun, onun tarafından yönlendirilmeyle alakası olmadan, tümüyle medya dinamiği neticesinde, Türkiye’nin Ortadoğu’da seçkin bir konuma yükselmesindeki katkısını düşünmek yeterli.”


Silj’e göre, Arap dünyasında büyük beğeniyle izlenen Türk dizileri ‘bölge kültüründe devrim yarattı’: “Türk televizyonlarında yayımlanan dizilerin Filistin dahil komşu ülkelerin tümünde gösterilmesini kastediyorum. Bu diziler bölge kültüründe devrim yaratıyor. Kimi ülkelerin düne kadar ekrana getirme cüreti dahi gösteremediği, hayal bile edemediği giyim kuşam ve davranış tarzları içindeki kadınların rol aldığı dizileri yayımladıklarını görüyoruz.”

 

Silj, bu alanda iyi bir takipçi. 2008-2009’da ‘Gümüş’ün en popüler dizi konumunda olduğunu, şimdilerdeyse ‘Aşk-ı Memnu’nun ‘sınırları daha da zorladığını’ söylüyor: “Muhtemelen Arap kamuoyunu incitmemek için kırpılmaya da maruz kalacaktır. Reyting son derece yüksek. ‘Gümüş’, Suudi televizyonu MBC tarafından yayımlandığında, dini otoritelerin aleyhteki fetvasına, üreticiler ve dağıtımcılar hakkında ölüm dileğinde bulunmasına karşın 85 milyon Arap tarafından izlenmişti. Modernite mi İslam’a uyum sağlıyor yoksa tam tersi mi oluyor, bunun üzerine düşünmek gerekiyor.”

Modernleşme, Batılılaşma değil


İslam dünyasında modernleşmeyi elitler aracılığıyla sağlama girişiminden sonuç alınamadığına, modernleşmenin mutlaka Batılılaşma biçiminde algılanmasının yanlışlığına değinen Silj, son yıllarda bölgede kadınlar öncülüğünde modernliğin yaygınlaştığına tanık olunduğunu kaydediyor.


2008’de Kuveyt’te kadınların ilk kez milletvekili seçilmesi, 2009’da Fas’ın Marakeş kentinde bir kadının ilk kez belediye başkanı olması gibi örnekleri hatırlattığı yazısında Silj, “Türkiye’de 200’ü aşkın kadın camilerde başka kadınlara vaaz veriyor. Vaizeler denilen bu olgu yeni olmamakla birlikte son dönemde teşvik ediliyor. Yakın gelecekte sadece kadınların imamlık da yapabileceklerini ve erkeklere vaaz verebileceklerini, üstelik bunun Türkiye’yle sınırlı kalmayacağını öngörebiliriz” ifadelerine de yer veriyor. (aa)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C