Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Töre Zulmü Devam Ediyor
25 Nisan 2010 / 12:59
Türkiye’de hala Töre adı altında zulümler devam ediyor. İslam izin vermediği halde aile meclislerinde ölüm kararları alınıp uygulanıyor. Bunu yapanlar ahirette hesaba çekildiklerinde yaptıklarının hesabını vereceklerini bilmelidirler.

 

Cepten naklen töre infazı

 

AKŞAM

Kaçarak evlendiler, töre peşlerini bırakmadı. 'Ablamı özledim' diye gelen erkek kardeş, ablasını namazda öldürdü, telefonla ailesine haber verdi.

AĞRI'da töre bahanesiyle bir cinayet daha. Esra Kaya, Şanlıurfa'da askerlik yaparken tanıştığı Cihan Kaya için Ağrı'ya kaçtı. Çift 7 Mart'ta nikah masasına oturdu. Bir ay sonra Esra Kaya'nın erkek kardeşi Ferhat E., barışma bahanesiyle Ağrı'ya geldi. Kaya çifti 4 gün boyunca Ferhat E.'yi misafir etti. Ablasını affetmiş gibi davranan kardeş, önceki akşam cani planını devreye koydu. Namaz kılan ablasını, sırtından ve kalbiden 6 kez bıçakladı.


'BU AİLE KARARI'
Diğer odada bulunan kayınpeder Mehmet Salih Kaya, Ferhat E.'yi etkisiz hale getirip polise haber verdi. Eve gelen ekipler, genç kadının yaşamını yitirdiğini belirledi. Cani kardeş gözaltına alındı.
Eşiyle Şanlıurfa'da Halk Eğitim Merkezi'nde tanıştıklarını ve kaçarak evlendiklerini söyleyen Cihan Kaya'nın sözleri tüyler ürpertti: 'Erkek kardeşi F.E, 'Aile meclisi, ablamı öldürmem için çok baskı yapıyor. Ama ben Esra'yı asla öldüremem' diyordu. Bu, aile meclisinin kararıdır. Ferhat  bize gelerek önce güven verdi. Sonra da bu cinayeti işledi. Onları Allah'a havale ediyorum.''


ONU ÖLDÜRDÜM
Cinayet anında gelinin kurtarmak isterken elinden yaralanan baba Mehmet Salih Kaya ise vahşet anını şöyle anlattı: 'F.E eve geldiğinde, ben salonda oturuyordum. Birileriyle telefonda konuşuyordu. Kiminle konuştuğunu sordum. Bana bir arkadaşının sevgilisinin kaçırıldığını, onunla görüştüğünü söyledi. Ben içeriden çıkınca gelinimin sesi geldi. Ablasına saldırıyordu. Koştum, bıçağı elinden almaya çalıştım. Bu sırada diğer eliyle arka cebinden çıkardığı telefona 'Onu vurdum, öldü' diye bağırıyordu.''


Recep ÇİRİK / AĞRI

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C