Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Başörtüsünü kimlere danışacak?
20 Eylül 2010 / 10:40
CHP Başörtüsüne dolandıkça dolanıyor. Kılıçdaroğlu’nun biz çözeceğiz dediği ‘başörtüsü sorunu’nu meşhur! iki isimle görüşerek çözmeyi planladığı öne sürüldü.

Vakit gazetesinde Fatih Akkaya imzasıyla yayınlanan habere göre CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talimatıyla harekete geçen CHP Bilim Yönetim ve Kültür Platformu Başkanı Prof. Dr. Sencer Ayata'nın görüşüne başvurduğu isimlerin Kur'an'da başörtüsünün olmadığını savunan Prof. Dr. Zekeriya Beyaz, Prof. Dr. Şahin Filiz ve Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk gibi ilahiyatçılar olduğu bildirildi. Ayata'nın görüşlerine başvurduğu bir diğer isim ise, Kılıçdaroğlu ile birlikte CHP Parti Meclisi'ne giren Beyoğlu eski Müftüsü İhsan Özkes.

 

Habere göre Prof. Ayata'nın İhsan Özkes, Zekeriya Beyaz, Yaşar Nuri Öztürk ve Şahin Filiz gibi bazı görüşleri tartışılan ilahiyatçılara danışan CHP'nin çalışması için Diyanet'e ise başvurmadığı öğrenildi. Edinilen bilgilere göre CHP'li Ayata, başörtüsünün İslam'ın bir emri olduğu yönünde fetvaları olan Diyanet'ten görüş talebinde bulunmadı.

 

Geçtiğimiz günlerde çalışmaları hakkında bilgi veren Ayata, “Saçın tamamen kapatılması şart değil” tezini ortaya sunmuş ve tepki çekmişti. Kemal Kılıçdaroğlu da katıldığı bir televizyon programında sorunun nasıl çözüleceğine ilişkin soru üzerine yaptığı yorumda, bugün başını kapatanların açılmayacaklari gibi bir durumun olmadığını söylemişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C