Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO Afganlıları tebrik etti!
20 Eylül 2010 / 06:41
Afganistan'da seçimlere katılım oranı yüzde 40 seviyesinde kaldı. NATO ve BM, Taliban saldırılarına rağmen sandık başına giden Afgan halkını kutladı.

HÜRRİYET

 

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen dün Taliban saldırılarına rağmen Afganistan'da sandığa giden halkı tebrik etti.

 

Rasmussen, yazılı açıklamada bulunarak, Afgan halkı ile adayların, kendi liderlerini seçerek, sindirme politikasına direnmeye kararlı olduklarını gösterdiklerini ifade etti.

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da, Afgan halkını tebrik etti ve yazılı açıklama yaparak, güvenlikle ilgili ciddi tehditlere rağmen sandığa giden Afgan halkını selamladı. Mun, seçimde güvenliği sağlayan ulusal Afgan gücünü de kutladı.

 

KATILIM YÜZDE 40'TA KALDI

 

Bu arada, Afganistan Seçim Komisyonu, dünkü seçimlere katılım oranının yüzde 40 olduğunu açıkladı. Komisyon açıklamasında, 10,5 milyon kayıtlı seçmenden 3, 6 milyon kadarının 4 bin 632 oy verme merkezinde oy kullandığı belirtildi.

 

Açıklamada, ülke genelinde 485 olay rapor edildiğini, geçen yıl yapılan devlet başkanlığı seçiminde bu rakamın 479 olduğu ifade edildi.

Taliban tarafından düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısı ise 14 olarak bildirildi.

 

Öte yandan, Amerikan askerlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus da Afgan halkının sandığa giderek kararlılığını göstermesinden ve güçlü bir mesaj göndermesinden duyduğunu memnuniyeti dile getirdi.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 13 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
10 / 17 °C