Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kürt sorunu çalıştayı yapılıyor
19 Eylül 2010 / 11:45
Diyarbakır’da bugün başlayan çalıştayda Kürt sorunu, Pkk sorunu, bölgenin sosyal değişimi tartışılıyor.

Özgür-Der Diyarbakır Şubesinin öncülüğünde aralarında Diyarbakır Düşünce Okulu, Mazlum-Der Van Şubesi, Elazığ Ab-ı Hayat Derneği, Van İnsan-Der, Adıyaman Bilgi ve Hikmet Derneği, Şanlıurfa İnsan-Der, Van Umut Işığı Derneği, Özgür-Der Tatvan Şubesi, Elazığ Kalemder, Van Gökkuşağı Derneği, Özgür-Der Siverek Temsilciliği ve Özgür-Der Batman Şubesinin çağrıcı olarak düzenlediği bir Kürt Sorunu Çalıştayı Diyarbakır Buluşması düzenlendi.

Bugün saat 09.00'da Miroğlu Otel'de başlayan Çalıştay'ın akşama dek sürmesi bekleniyor. PKK'nın ateşkes kararının süresinin bitmesine bir gün kala yapılacak Çalıştay sonunda Kürt sorunu konusunda hükümete ve ilgili çevrelere yönelik ateşkesin uzatılmasını da içeren talep ve çağrının yer alacağı bir sonuç bildirgesi de yayınlanacak.

Çalıştay'da şu konuların ele alınması bekleniyor:

a)- Kürt ve PKK sorununda daha aktif bir inisiyatif almanın imkanları ve İslami potansiyelin Kürt sorununun çözümünde aktive edilmesi.

b)- Bölgenin değişmekte ve giderek daha da sekülerleşmekte olan sosyal, dini ve kültürel yapısının değerlendirilmesi.

c- Kürtlerin ve bölgenin yarınında olası bir başkanlık sistemi ve federasyon çerçevesinde yeni oluşacak iktidar biçiminde aktörler, imkanlar, tehlikeler.

d)- Kürt sorununda dil ve yöntem tartışması.

Bugüne dek çeşitli platformlarda ele alınan Kürt sorunu İslami kesim tarafından bölgede ilk kez geniş ölçekli bir katılımla Özgür-Der Diyarbakır şubesinin düzenlediği Kürt Sorunu Forumunda ele alınmıştı. Bu forumun bir devamı niteliğinde düşünülen ancak daha çok istişareyi hedefleyen Kürt Sorunu Çalıştayının bir periyot içinde tekrarlanması hedefleniyor.

Haksöz Haber

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C