Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anayasa Paketinde Son Durum
25 Nisan 2010 / 11:52
Türkiye uzun yıllardır yapamadığı yenilikleri teker teker uygulamaya koyuyor.

Yıllardır işletilemeyen demokratik kanallar bugün, şartların zorlaması, Ak Parti hükümetinin ciddi ve istikrarlı tutumu ile işlemeye başladı. 1982 Anayasasının kabul edildiği günden beri etrafındaki tartışmaların hiç eksilmediği anayasa konusunda defalarca değişiklik yapılmış olmasına rağmen rejimin işleyişi açısından önem taşıyan bir çok noktaya dokunulmaktan kaçınılmıştı. Özellikle son dönemde Ergenekon konusunda elde edilen gelişme ile birlikte Hükümetin bir çok konuda sağladığı açılımlar, bugün Anayasa değişikliği yapılabilmesi için uygun zemini hazırladı.

 

Şu ana kadar 15 maddesi kabul edilen değişiklik teklifinin görüşmeleri devam ederken, sürece eleştiriler de gelmeye devam ediyor. Değişiklik tartışmalarının başlaması ile birlikte CHP muhalif tavrını derhal göstermiş ve sürece destek vermeyeceğini, tüm yapılanların Hükümetin faydası için yapıldığı iddiasını taşımıştı. Deniz Baykal son yaptığı açıklamada benzer tavrını sürdürerek, “İş başında iken mevcut anayasa ile idare eden iktidarın, gideceğini anlayınca kendisini güvence altına almak için kendisine uygun bir yargı yaratma ihtiyacına girdiğini” ileri sürerek, “Bunun da altında yatan mahkemede hesap verme korkusudur.” dedi.

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de CHP ile aynı muhalefeti sergilemiş ve sürecin başında yaptığı konuşma ile “AKP teklifine esastan ve usulden karşıyız” açıklaması ile statükocu tavrını yinelemişti. Anayasa değişikliğinin ucuz siyaset malzemesi yapıldığı, yangından mal kaçırırcasına yapıldığı ve beraberinde sakıncalar getirdiğini öne süren Bahçeli süreç ile “Yüksek yargının tanzim edilmesine ve hatta terbiye edilmesine yönelik hedefin amaçlandığı anlaşılacaktır.” dedi.

 

Kendisini demokrasi yanlısı bir parti olarak niteleyen Masum Türker de benzer yolu izleyerek sürece katılmayacağını açıkladı. DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi: “Başta iktidar partisi ve mecliste grubu olan partiler 12 Eylül rejiminin getirdiği anti demokratik seçim yasaları ve siyasi partiler yasalarında da herhangi bir değişiklik olmadığı için biz mevcut paketi Türkiye’nin demokratikleşmesi açısından yararlı bulmuyoruz.” dedi.

 

Abdullah Öcalan’ın Anayasa değişikliği konusundaki açıklamaları ise Fırat Haber Ajansı’nda yer aldı. Açıklamada Öcalan, “AKP’nin sunduğu anayasa paketinin desteklenmesi tek şarta bağlıdır. Tek bir şartla bu anayasa paketi desteklenmelidir, o şart da şudur: Demokrasi ve İnsan Hakları Şartı. En önemli ve en genel başlık demokratik anayasadır.” dedi.

 

Bu minvalde bugün Milliyet gazetesinde yer alan bir haberde ise BDP de değişiklikler konusundaki uzlaşmaz tutumunu yumuşatarak, bir takım şartlarla destek vereceği bildirildi. BDP Hakkari Milletvekili ve Anayasa Komisyonu Üyesi Hamit Geylani, Ak Parti’den henüz resmi düzeyde somut bir cevap gelmediğini belirterek, “Anayasa görüşüldükten sonra, Başbakan’ın kamuoyuna, terörle mücadele yasası, ceza yasası, siyasi partiler yasası, seçim yasası konusunda ‘ülkenin demokratikleşmesine ve toplumsal barışına hizmet edecek bir takım değişiklikleri kamuoyuna açıklıyorum’ demesi lazım. Yeni demokratik yasalar ve hukuki değişimleri yapacaklarına dair kamuoyuna deklare etmesini bekliyoruz.” dedi. BDP’nin, hem Meclis’te kritik maddelerin oylanmasında, hem de referandumda destek için öne sürdüğü koşullardan bir bölümü kabul edildi.

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da “Hukuk, eğitim kararları, sizlerin verdiği oylarla belirlenmiyor. Bunun neresi demokrasi? Türkiye’nin esas meselesi budur. Türkiye yeni, kapsamlı, çoğulcu, demokratik bir anayasa yapmak zorundadır. Hükümetin teklifi 12 Eylül anayasasının üzerine birtakım yamalar yapmaktır. Bu anayasa, Türkiye'de yeterli olmayacaktır.” dedi. Demokratik anayasa gerekliliği üzerinde duran Kurtulmuş birkaç yıl içinde yepyeni bir anayasa gerekliliğinin ortaya çıkacağını öne sürdü.

 

Liberal kesimlerden de yoğun destek gören Anayasa değişiklik paketi demokratik güçlenmeyi sağlayacağı için Avrupa ve Amerika tarafından da destekleniyor. Ancak değişiklik oylamalarında Meclis’te sağlanabilen 330 rakamının referandum yolunu açtığı gözlerden kaçmıyor.

 

Değişikliklere destek veren tarafların genel olarak demokratikleşmeyi ön plana çıkarmasına karşılık, pakete muhalif olan kesimlerin statükoyu muhafazaya dönük tavırlarının halk nezdinde nasıl bir sonuç vereceği, yakında yapılması muhtemel bir referandum sonucunda sayısal olarak da netleşmiş olacak.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C