Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Evet’çilerin ortak başarısı! 'Türkiye daha demokratik bir ülke haline geldi'
17 Eylül 2010 / 15:31
New York Times’ın bugünkü başyazısında Türkiye’nin anayasa değişiklikleri sonrasında daha demokratik bir ülke haline geldiğini söylerken uyarı yapmayı da ihmal etmedi: ‘Yargıyı aşırı dincilerle doldurmaya çalışmayın’

Türkiye daha demokratik bir ülke haline geldi

New York Times-HÜRRİYET

"Ortadoğu’nun en güçlü demokrasisi Türkiye, Pazar günü seçmenlerin yüzde 58’inin sivil siyasete ordunun müdahale etmesine son verecek anayasa değişikliğini onaylamasıyla özgürlüklerini daha da güçlendirdi. “Evet”lerin oranının bu kadar yüksek olması Türklerin muhtıra ve darbelerden bıktığını ve tüm kontrolün seçilmiş siyasetçilerin elinde olmasını istediğini gösterdi.

 

Türkiye’de ordu ve yakın müttefiki olan yargı kademeleri kendilerini uzun bir süre boyunca modern Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün halka tanıttığı güçlü laikliğin garantörü olarak gördü. Bu iddia, geçtiğimiz 50 yılda art arda üç kez yaşanan baskıcı askeri darbelerin önünde de bir perde oldu. Başkan Barack Obama haklı olarak referandumu Türk demokrasisine bir katkı olarak nitelendirdi.

 

SUBAYLARA SİVİL YARGI YOLU

Değişiklikler arasında 1980’in kanlı darbesinden sorumlu olanların üzerindeki dokunulmazlıkların kaldırılması, sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasının yasaklanması ve gelecekte düzenlenebilecek askeri darbelerin sorumlusu subayların sivil mahkemelerde yargılanması gibi maddeler bulunuyor.

 

Paketin diğer maddeleri şahsi bilgilerin mahremiyetinin korunması, vatandaşların Anayasa Mahkemesi’ne şahsen başvurabilmesi, kadınlar, çocuklar, yaşlılar ve engellilere yeni haklar verilmesini öngörüyor.

 

Değişiklikler kapsamında ayrıca Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne bazı Anayasa Mahkemesi yargıçlarını seçme yetkisi verilere atanmış seçkinlerin yargı atamalarındaki rolü kısıtlanıyor. Bu ABD dahil Batı demokrasilerinde normal bir durum ancak işlerlik kazanabilmesi için Türkiye’nin siyasi liderlerinin de kendilerine sınır koymaları gerekiyor.

 

ERDOĞAN VE GÜL YARGIYI DOLDURMAMALI

Kökleri İslam’da olan Ak Parti’nin lideri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa değişiklikleri ve ekonomik reformlar konusunda hayran olunacak bir sicili var. Ancak Erdoğan ateşli sözleriyle hem Türkiye’de hem de yurtdışında bölünmeler yaratmasıyla da biliniyor. Erdoğan’ın ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yargı makamlarını siyasi yandaşlarıyla ve aşırı dincilerle doldurmaya çalışmaması gerekiyor.

 

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütmeden sorumlu organı Avrupa Komisyonu’nun da destek verdiği bu değişikliklerin kabul edilmesi Türkiye’nin anayasal olarak AB’ye katılmaya hazır olduğu anlamına geliyor. Avrupa daha fazla bahane üretemez."

 

Bu haber New York Times'da bugün yayımlanan "A More Democratic Turkey" başlıklı yazının çevirisidir.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C