Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
NATO ve AB desteği geriliyor
16 Eylül 2010 / 09:08
Amerikan düşünce kuruluşu Alman Marshall Fonu'nun (GMF) Transatlantik Trendler anketine göre, son bir yılda Türkiye'de NATO ve AB üyeliğine destek hızla gerilerken, Ortadoğu'yla yakın işbirliği isteyenlerin oranı ikiye katlandı.

ZAMAN

11 ülkede yaklaşık biner kişiyle görüşülerek hazırlanan ankette, "NATO, ülkenizin güvenliği açısından hâlâ zaruri mi?" sorusuna, Türklerin "evet" oranı geçen yıl yüzde 35 iken, bu yıl yüzde 30'a kadar indi. İran'ın nükleer silah elde etmesini önlemek için askerî seçeneğe destek oranı Türkiye'de yüzde 13'te kalırken, İngiltere'de yüzde 32, Almanya'da yüzde 39, Fransa ve İspanya'da yüzde 58 ve ABD'de 64 oldu. Türkiye'de İran'a askerî seçeneğe destek oranı, bir yıl önceki GMF anketinde yüzde 31 düzeyindeydi. ABD'nin Avrupa'ya füze savunma sistemi kurma planına destek verenlerin oranı da Türkiye'de yüzde 15 seviyesindeyken, bu oran AB ülkelerinde yüzde 59 ve ABD'de yüzde 71'e yükseldi.

Ankette, AB üyeliğini genelde olumlu bulan Türklerin oranı son bir yılda yüzde 48'den 38'e inerken, olumsuz bakanların oranı yüzde 22'den 31'e çıktı. "Ülkeniz uluslararası meselelerde kiminle en yakın işbirliği içinde davranmalıdır?" sorusunda, Türklerin yüzde 34'ü "tek başına", yüzde 20'si "Ortadoğu ülkeleriyle", yüzde 13'ü "AB ülkeleriyle", yüzde 6'sı "ABD ile" ve yüzde 5'i "Rusya ile" seçeneğini tercih etti. Bu soruda bir yıl önceki GMF anketine göre, "AB ülkeleri" ve "tek başına" seçenekleri 9'ar puan gerilerken, "Ortadoğu ülkeleri"ni tercih edenler 10, "ABD ve Rusya"yı tercih edenler 2'şer puan arttı. GMF anketine göre Türk halkının yüzde 29'u Kıbrıs müzakerelerine destek verirken, yüzde 51 ise karşı çıkıyor. Ermenistan'la ilişkilerin normalleştirilmesini destekleyenler yüzde 27, karşı çıkanlar da yüzde 55 olarak hesaplandı. BRÜKSEL AA

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C