Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
El Ezher’den peçe fetvası
15 Eylül 2010 / 16:44
Mısır'daki Sünni kuruluş El Ezher'in üst düzey bir yetkilisi, Fransa'nın yüzü de örten giysinin kamuya açık yerlerde yasaklamasına destek vererek, bu kıyafetin hiçbir dini temeli bulunmadığını belirtti.

CnnTürk

 

El Ezher Dini Kurulu'nun etkin bir üyesi olan Abdülmuti El Bayumi, İslamiyet'te yüzü de örten peçeli çarşafın hiçbir dini temeli bulunmadığını belirterek, Kur'an-ı Kerim veya sünnetin böyle bir şeyi öngörmediğini söyledi.

Yüzü örten peçeli çarşaf uygulamasına karşı yazdığı bir kitap bulunan El Bayumi, El Ezher Üniversitesi'ndeki birçok arkadaşı gibi, kendisinin de Fransız parlamentosunun bu yasaklamasına destek verdiğini kaydetti.

El Bayumi, "Fransa ve Avrupa'daki Müslümanlara bir mesaj göndermek istiyorum. Peçeli çarşafın İslam'da yeri yok. Fransa'daki kızkardeşlerimizden bazılarının böyle örtündüğünü görmekten üzüntü duyuyorum. Bu, İslam hakkında iyi bir izlenim vermiyor" diye konuştu.

Mısır'da iktidara yakın, hem dini merkez hem üniversite konumundaki prestijli kuruluş El Ezher, Sünni doktrinin eğitimi ve dünyada yayılması konusunda ılımlı bir otorite olarak görülüyor.

El Ezher, daha önce de yaptığı açıklamalarda, Mısır'da son dönemde giderek yaygınlaşsa da özellikle kendi öğrencileri için peçeli çarşafa karşı olduğunu dile getirmişti.

Fransa'da dün, yüzü de örten giysinin kamuya açık yerlerde yasaklanmasını öngören yasa tasarısı, Senato genel kurulunda kabul edilmişti.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C