Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Malezya ile demokrasi benzerliği
15 Eylül 2010 / 10:16
Türk siyasetinin hali pür melalini bugün de Metin Münir kale almış. CHP’ye öfke dolu yazıda Malezya’nın yarı-demokrasisine benzer Türk tipi bir demokrasinin geliştiği öne sürülüyor.

Ufku görünmeyen bir okyanus

 

Metin MÜNİR-MİLLİYET

 

Beğenin veya beğenmeyin. Kabul edin veya etmeyin. AKP burada ve gitmeyecek. Referandumun verdiği haber budur.

Bir zamanlar CHP, Demokrat Parti, Adalet Partisi ne idiyse AKP odur, bir yabancı gözleminin deyimi ile “Türkiye’nin yeni, doğal hükümet partisi.”

Bir farkla. Çok partili demokrasiye geçildikten sonra diğer üç partinin hiçbiri art arda üç genel seçimde çoğunluk kazanmadı. AKP kazanacak.

Referandum sonuçlarının verdiği bir başka haber en geç 2011 Temmuz’unda yapılması gereken Meclis seçimlerinde AKP’nin çoğunluğu kazanmasının neredeyse kesin olduğudur.

Hatırlıyor musunuz, bir ara gazetelerde Türkiye Malezya olur mu türünden sorular soruluyor, yorumlar yazılıyordu.

CHP-MHP silik kaldı

Referandum bu soruya da cevap verdi ve “Evet, Türkiye Malezya olur” dedi.

Müslüman bir ülke olan Malezya 22 yıl Muhammed Mohatir tarafından yönetildi. Mohatir 2003’te başbakanlığı seçim kaybettiği için değil, 78 yaşına geldiği ve yorulduğu için bıraktı. Ama yerine geçecek kişiyi seçtikten sonra.

Bunu yıllarca önce yazmıştım gene yazayım: Erdoğan istediği kadar Başbakan kalır. Keyfi isterse 2012 veya 2014’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olur ve kazanır.

AKP ile karşılaştırılınca MHP ve CHP silik kalıyor.

MHP düşüştedir. Gelecek seçimlerde barajı geçip Meclis’e giremeyeceği konuşuluyor.

Bu parti çağın değiştiğini fark etmedi, ham milliyetçiliğin modasının geçtiğini anlamadı, kendini yenilemedi. Asık suratlı, kronik kızgın Devlet Bahçeli, Başbuğ Alparslan Türkeş’in yarım yüzyıl önce bindiği atlarla yarış kazanacağını sanmakta.

CHP, Baykal’dan kurtuldu ve yükseliştedir ama yeni bir felsefe ve enerji de yaratmadı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun etrafı eski suratlarla kuşatılmış, siyah beyaz bir resimde tek renkli portre onunki.

Kılıçdaroğlu CHP’ye irtifa kazandırdı ama uçurmadı. AKP’nin gittiği yerlere gitmek için yeni yüzler, yeni düşünceler, yeni çabalar gerek. Ofise gider gibi her gün parti merkezine giden memur kafalı insanlarla bu iş olmaz.

Türk tipi demokrasi

Referandum yenilgisi Deniz Baykal’ın CHP’ye son hediyesidir. Baykal’lı CHP anayasa değişikliğine karşı çıkarak hata yaptı. AKP ile işbirliği yapıp değişikliklerin çapını genişletmeli, içeriğini daha demokratik yapmaya çalışmalıydı. Bunun yerine kavga etti ve geçmesi kaçınılmaz olan değişikliklere karşı çıkarak ringden sedye içinde ayrıldı.

Bir federasyon olan Malezya’yı meydana getiren 13 devletten dokuzu babadan oğla geçen sultanlar tarafından yönetilmektedir. Devlet başkanı bunların arasından seçilen bir sultandır. Meclis halk tarafından seçiliyor ama senato üyelerinin çoğunluğu sultan tarafından atanıyor.

Mohatir uzun yıllar iktidarda kaldı ama Malezya’yı daha demokratik yapmadı. Tersine, şeriat mahkemeleri kurdu, yargı bağımsızlığını ortadan kaldırdı. Devlet ihalelerini yarışmasız verdirdi. Malezya’yı kendine has bir ‘yarı demokrasi’ haline getirdi.

Siyasi ideolojisi din ve geleneksellikle mayalanmış olan Erdoğan da Türkiye’de kendine has, Türk tipi bir demokrasi şekillendirmekte.

AKP ile Türkiye ufku görünmeyen bir okyanusa açıldı.

Beğenin veya beğenmeyin. Kabul edin veya etmeyin. Gerçek budur.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C