Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Avrupa hâlâ uzak ihtimal
15 Eylül 2010 / 09:15
Türkiye, hafta sonu gerçekleşen oylamada, büyük oranda evet oyu vererek önemli anayasa değişikliklerini kabul etti ve Avrupa ve ABD’nin desteğini aldı. Buna rağmen AB’ye katılmasına şüpheyle bakanları ikna edemedi.

AFP-HÜRRİYET

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma sürecini destekleyenler ve hatta karşı çıkanlar bile, ordunun etkisini azaltmak ve yargıyı değiştirmek için pazar günü yapılan referandum sürecini övdüler.

Ancak uzmanlar, Almanya ve Fransa’nın üyeliğe karşı çıkmasının, Kıbrıs'ın AB tarafından tanınan Yunanlı güney tarafıyla, Türkiye’nin işgal ettiği kuzey tarafının süreçte önemli olduğunu ve umutları engellediğini belirtiyor.

 

Ankara’nın Avrupa Birliği’ne katılma sürecini destekleyen İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, referandumu ‘‘Türkiye’nin Avrupa’ya çağrısı’’ olarak değerlendirdi.

 

Moratinos, Brüksel’de Avrupa Birliği bakanlarının katılımıyla gerçekleşen toplantıdan sonra ‘‘Bazı ülkelerin şüphelerine ve direnç göstermelerine rağmen, sonundan mantığın üstün geleceğine inanıyorum’’ diye konuştu.

     

Süreci destekleyen İsveç Dışişleri Bakanı Carl Bildt de ‘‘Bu referandum sonucunda Avrupa kapıları, içeriye adım atmak için zaman gerekmesine rağmen açılmıştır’’ dedi ve ‘‘Türkiye’nin yüzde 58’inin onayladığı referandumun sonucu ‘‘ülke için daha açık ve demokratik bir yol çizmiştir’’ diye belirtti.

  

Türkiye bu süreçte, 27 ülkenin üyesi olduğu Avrupa Birliği’ni çoğunluğu Müslüman olan ülkeyi engelleyerek Batı’dan uzaklaştırmakla suçlayan güçlü müttefiki ABD’den de destek aldı.

    

ABD Başkanı Barack Obama referandumun ‘‘Türkiye’deki demokrasinin canlılığını gösteren bir dönüm noktası olduğunu gösterdiğini’’ belirtti.

 

DOĞRU YÖNE ATILAN BİR ADIM

Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle de referandumu ‘‘Doğru yöne atılan bir adım’’ olarak değerlendirdi ancak ifade ve din özgürlüğü gibi başka ihtiyaç duyulan reformların da yapılması gerektiğini belirtti.

 

Avrupa Konseyi, sonuçların ‘‘Türkiye’yi Avrupa standartları ve görüşüne yaklaştırmak için önemli bir adım olduğu’’ yönünde açıklamalar yaptı. 

      

Ancak Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin kurucu üyeleri Almanya ve Fransa’yı AB'ye başvurusundan 5 yıl sonra Brüksel’de bir yer hak ettiğine hala ikna etmesi gerekiyor.

       

Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ‘‘Anayasa reformlarının Avrupa yolunda önemli bir adım ’’olduğunu bildirdi

   

Ancak Westerwell’in Türkiye’nin AB üyeliğine, Fransa gibi ‘‘imtiyazlı ortaklık’’ önerisini destekleyen Başbakanı Angela Merkel’den daha açık olduğu belirtiliyor.

    

Avrupa Konseyi Dış İlişkileri’nde çalışan bir yetkili olan Jose Ignacio Torreblanca ise referandumun durumu değiştirmediğini söyledi.

     

‘‘Önemli üyeler olan Almanya ve Fransa durumu zorlaştırıyor ve Türkiye’nin bunu değiştirmek için yapabileceği çok fazla şey yok’’  dedi.

 

*Bu yazı AFP haber ajansında, "Europe still a distant dream for Turkey despite referendum" başlığıyla yayımlanmıştır.  

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C