Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Türkiye’nin sessiz devrimi’
15 Eylül 2010 / 09:09
İngiltere’nin önemli gazetelerinden Guardian’ın başyazısında Türkiye’de yaşanan değişim söz konusu edilirken bu değişikliklerin İslami bir ajandadan çok bir insan hakları ajandasına işaret ettiği belirtildi.

The Guardian-HÜRRİYET

 

Bugünlerde Türkiye siyasetinde zıt sonuçlar çıkarılmadan bir şeyler gerçekleşmiyor. Yüzde 78 gibi yüksek bir katılım görülen referandumda 26 maddelik anayasa değişiklik paketi yüzde 58 oy alarak büyük farkla onaylandı. Başbakan Tayyip Erdoğan yüksek destek gören reform paketini öne sürmekte şüphesiz haklıydı. Yine de, analistler dün yaptıkları açıklamalarda sonuçların kutuplaştırıcı olduğunu ifade etmeyi sürdürdü.

 

Değişiklikler İslami bir ajandadan çok bir insan hakları ajandasına işaret ederken, Anayasa Mahkemesi ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı değiştirildi, eşitlik hakları, mahremiyet, toplu iş sözleşmesi ve çocukların korunmasına yönelik maddeler güçlendirildi, sivil mahkemelerin yargı yetkisi genişletildi ve 1980 darbesi ardından Türkiye’yi yöneten asker yönetimi yargıdan muaf kalmasının önüne geçildi.

 

MUHALEFET MAHKEMELERLE İLGİLİ MADDELERİ ELEŞTİRDİ

Muhalefet yüksek mahkemelerin düzenlenme şeklini değiştirerek, Ak Parti’nin bu mahkemeleri kendi kontrolüne almaya çalıştığını iddia ediyor.

 

Ak Parti’nin iktidardaki yerini güçlendirdikten sonra Türkiye’yi İslami bir ülkeye çevireceğine dair korkuyu destekleyen yeterli kanıt yok. Ancak Erdoğan’ın "gizli gündemi"nin gelecekte hayata geçirileceği endişesi sürüyor. Erdoğan, 1990’larda karşıt yorumlarda bulunduğu Avrupa Birliği (AB) ve NATO konusundaki ve demokrarsinin bir amaç değil araç olduğu yönündeki görüşlerini değiştirdi.

 

Ancak Avrupa ve modernlik yanlısı bir liderde karanlık mesajlar görmektense, onu bugüne kadar elde ettikleriyle değerlendirmek daha adil bir yaklaşım olacak.

 

KAN DÖKÜLMEYEN DEVRİM

Tarihi boyunca ordu kaynaklı darbeler ve siyasi sıkıntılarla çalkalanan Türkiye’de küçük bir devrim yaşanıyor. Ancak bu seferki demokratik bir devrim ve kimsenin de kanı dökülmedi. Genelde generaller ve yargıçların hâkimiyetinde olan bir sistem, 1960’dan bu yana dört darbe gördü ancak şu anda demokrasi mükâfatını aldı.

 

Referandumun sonuçları piyasaları yukarı çekerken, sonuç olarak Ak Parti’nin üçüncü dönemde de iktidarda olacağının işaretlerini verdi.

 

Avrupa Birliği (AB), katılım kapılarını sonuna kadar açık tutarken Türkiye’nin dış politikasıyla uzun adımlarla bu kapıya doğru ilerliyor.

 

BÖLGESEL REKABET

Rusya ve İran gibi geleneksel rakipler, Türkiye’nin bölgede arabuluculuk görevi üstlenmesini oldukça ılımlı sözlerle karşıladı. Özellikle de İsrail ablukası altıdaki Filistinlilere insani yardım götüren gemilere yapılan saldırının ardından daha da sıcak söylemler gelmeye başladı.

 

Türkiye, her yeni adımıyla demokratik standartlara yaklaşıyor ve Avrupa’nın ekonomik yönetimine paralellik sergilerken, diğer yandan da Ortadoğu’yla olan bağlarını güçlendiriyor.

 

İşte bu alkışlanması gereken bir durum.

 

Guardian gazetesinde "Turkey's quiet revolution" adlı başlıkla yayımlanan başyazının Türkçe çevirisidir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C