Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD’nin Afganistan operasyonları
14 Eylül 2010 / 18:13
Amerika Savunma Bakanlığı, Afganistan’da istihbarat görevlisi olarak bulunan Yarbay Anthony Shaffer’ın hatıralarının bulunduğu kitabı toptan satın almaya hazırlanıyor.

New York Times gazetesinin internet sitesinde yer alan habere göre 10 bin adet baskı yapılması planlana Dark Heart isimli kitapta Afgan savaşı ile ilgili istihbarat sırları bulunduğu iddia ediliyor.

 

Kitabın yayıncısı St. Martin’s Press şirketi Ocak ayında Ordu tarafından kitapla ilgili incelemenin yapıldığını ve 31 Ağustos’ta yayınlamayı planlamalarına karşın Savunma İstihbarat Birimi (D.I.E)’ninTemmuz ayında kitabın son halini görüp diğer istihbarat birimlerine kitabı yönlendirmesiyle bu birimler tarafından 200 pasajın daha sakıncalı olarak tanımlandığını bildirdi.

 

Haberde, kitabı yazan Yarbay Shaffer, avukatı Mark S. Zaid ve yayıncı şirket avukatlarının Pentagon ile 24 Eylül’de yayınlanacak kopya üzerinde anlaşmaya vardıkları, fakat Pentagon’un yayıncı şirketin Virjinya’daki deposundan ilk baskının tamamını alıp almayacağı ve alırsa hangi fiyattan alacağının iki taraf arasında tartışılmaya devam ettiği de kaydedildi.

 

Haberin devamında Pentagon sözcüsü Bob Mehal’in “bilgi güvenliği gözden geçirme” amacıyla yayıncı ve yazarla işbirliği yaptıklarını söylediği bildiriliyor.

 

New York Times’in bir kopyasını edindiği kitap Yarbay Shaffer’in D.I.E istihbarat görevlisi olarak Afganistan’da 2003 yılında Kabil yakınlarındaki Bargam üssünde geçirdiği 5 ayın anılarından oluşuyor.

 

Bir istihbaratçının elinden çıkmış olması sebebiyle yönlendirici amaçlar taşıması muhtemel kitabın yine de Afgan Müslümanlarına yapılan zulmü belgelemesi açısından önem taşıyor.

darkheart1.jpg

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C