Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Zamanaşımı tartışması büyüyecek
14 Eylül 2010 / 10:28
Darbecileri yargılanması ile ilgili bazı görüşlere de Hürriyet gazetesinde yer verildi. Bu görüşler 12 Eylül’e yargı yolunun kapandığını savunuyor.

Eski savcı Sacit Kayasu: “Yeni TCK’ya göre daha 30 yıllık zamanaşımı süresi var. Darbeye teşebbüs edeni yargılıyorsun, yapanı yargılamıyorsun. Bu sakat bir mantıktır. Türkiye 12 Eylül’le hesaplaşmalı. Evren hakkında iddianame düzenledim. Kabul edilmedi. İddianame tanzimiyle zaman aşımı yarı oranda uzamıştır. 1989’a kadar ‘fiili imkansızlık’ var, cunta işbaşında. ‘Hukuki imkansızlık’ var. Bu madde yargılamayı imkansız kılıyor. Ancak artık yargılama yapılabilir.”


Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu: “Kabul edilen bu madde 12 Eylül dönemine cezai, mali veya hukuki sorumluluk iddiasında bulunulamayacağını açıkça düzenliyor. Çok net affın ötesinde bir sorumsuzluk hali getiriliyor. Hiçbir hukuk devletinde, sorumsuzluğun kabul edilmesinin ardından ‘Gel seni yargılayacağım’ denilemez. Bu hiçbir hukuk ilkesine sığmaz. Zamanaşımı tartışmasının ise hiçbir anlamı yoktur. Yargılanamayacak bir konuda ‘Zaman aşımına uğradı’ demek yersizdir.”


CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin: “Kenan Evren ve 12 Eylül’de görev almış hiç kimsenin yargılanması söz konusu değil. Yargılanma yolu kapandı. Hem zaman aşımı var, hem de geçici 15’inci madde af niteliğindeydi. Affa uğramış suçlar yargılanamaz.” 

 

Oya ARMUTÇU-HÜRRİYET

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C