Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yargılama karmaşası
14 Eylül 2010 / 09:44
Referandum sürecinde seslendirilen darbeciler yargılanacak söylemi şimdi daha rasyonel olarak tartışılmaya başlandı. Bir kısım hukukçu yargılama yapılabileceğini öne sürerken, diğer bir kısım hukukçu ise mümkün olmadığını söylüyor.

Konuyla ilgili Radikal gazetesinde bu görüşlerin bazılarına yer verildi.

 

12 Eylül cuntası yargılanabilecek mi?


12 Eylül darbecilerin yargılanmasıyla ilgili olarak hukukçuların bir bölümü, ‘zamanaşımı’ ya da ‘af’ nedeniyle darbecilerin artık yargılanamayacağını, bu yüzden suç duyurusu ve davalardan sonuç alınamayacağını savunuyor. Yargılama yapılabileceğini savunan hukukçular ise ceza ve tazminat davalarının açılabileceği görüşünde.

 

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersan Şen: Bu zamanaşımı değil ‘dokunulmazlık’ meselesidir. Bugüne kadar 1982 Anayasası’nın yürürlükte olduğu ve Geçici 15. maddenin yürürlükte kaldığı, dolayısıyla 1980-1983 yılları arasında tasarruf ve faaliyette bulunanlara ilişkin yargı dokunulmazlığı getirildiği dikkate alındığında, ceza normlarının failin aleyhine geçmişe doğru uygulanabileceğini, suç zamanaşımının işlemeyeceğini söylemek, hukuki dayanaktan yoksundur. Meselenin zamanaşımıyla ilgisi yoktur. Anayasanın baskı altında hazırlanıp kabul edildiğini ve bugüne kadar Geçici 15’in zorla yürürlükte tutulduğunu iddia etmek, Anayasanın diğer maddelerinin bugüne kadarki uygulama ve sonuçlarını tanımamak anlamına gelir.”

 

İdam edilen Necdet Adalı’nın avukatı Mehdi Bektaş: Savcılık bu şikayetleri alacak. Daha sonra büyük ihtimalle takipsizlik kararı verecek. Davayı açan kişi buna itiraz ederse dava ağır ceza mahkemelerine gider. Bir sonuç çıkmayacaktır. Çünkü bu insanlara geçiçi maddeyle dokunalmızlık verilmiş. 12 Eylülcüler yargılanamaz. Bu şöyle bir şey; ‘Bir af çıkartıp sonra biz vazgeçtik’ diyemezsiniz.

 

Eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman: Hem cezai haktan ötürü hem de hukuki sorumlulüklarından dolayı dava açılabilir. Yani hem cezai hem de manevi davalar açılır ve yargılanabilirler.

 

Emekli Askeri Savcı Ümit Kardaş: İnsanlar şimdiye kadar davayı açmayı istemedikleri için değil anayasa engel olduğu için dava açamamıştır. ‘Zamanaşımı’ bu durumda geçerli değildir. Böyle davalar görülmeye başlandığında ise bu durum, savcılarının nasıl değerlendireceğine bağlı. Bazı savcılar, zamanaşımı nedeniyle takipsizlik verebilir. Öyle bir durumda dava, Yargıtay’a gider. Kararı, Yargıtay’da verilecektir. 12 Eylül döneminde işkence görüp mağdur olanların açtığı tazminat davaları idari mahkemelerine, oradan da Danıştay’a gidecektir.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C