Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Cindoruk: Referandumu kaldıralım
14 Eylül 2010 / 09:11
Demokrat Parti Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, halk oylamasından çıkacak sonucu çok önemsemediğini belirterek, "Çünkü, bu referandumu yapıp da rejime baskı uygulamayı düşünenler muvaffak olamayacaklardır" dedi.

HABER 7

Cindoruk, eşi Kadriye Cindoruk ile oyunu Şişli Maçka Akif Tunçel Endüstri Meslek Lisesi’ndeki 1122 numaralı sandıkta kullandı. Cindoruk, bu referandumda kaybedeni bildiğini ve kaybedenin halk oylaması olduğunu söyledi. Halk oylamasının gereksiz olduğunun, insanları ve ülkeyi böldüğünün görüldüğünü savunan Cindoruk, oylama sonucu ister "evet" ister ’hayır" çıksın, halk oylamasından vazgeçilmesi gerektiğini düşündüğünü bildirdi.

Türkiye’nin seçim sistemlerinin yeterli olduğunu belirten Cindoruk, "Bu nedenle halk oylamasının mağlubunu bizzat halk oylaması kurumu olarak görüyorum. Umarım ki bu halk oylamasını ileri süren kimse, bunun ne kadar zahmetli, ne kadar pahalı, ne kadar insanları birbirine katan, gerginlikler ortaya koyan nafile bir iş olduğunu görmüştür" diye konuştu.

Cindoruk, halk oylamasının aralarında İsviçre’nin de bulunduğu bir kaç ülkede kaldığını, Amerika, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi modern ve demokratik ülkelerin seçimle yetindiğini anlattı.

Bu mantığın Türkiye’ye de yerleşmesini umut ettiğini vurgulayan Cindoruk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu halk oylamasında sarf edilen paralara, emeğe acıyorum, insanların meydan meydan dolaştırılmasına ve bu meydan meydan dolaştırılan insanların ramazan günü çektikleri ıstırabı da çok iyi anlıyorum. Türkiye’de referandum kurumu iyi kullanılmamıştır. Ben inanıyorum ki halk bu referandumdan sıkılmıştır, bıkmıştır ve hoşuna gitmemiştir. Seçimlerde halk buna karşılık gereken sözü söyleyecektir. Burada çıkacak sonucu çok önemsemiyorum. Çünkü bu referandumu yapıp da rejime baskı uygulamayı düşünenler muvaffak olamayacaklardır. Çünkü ’hayır’ oyları o kadar çok çıkacaktır ki onların önünü tıkayacağız. Şimdi siyaset yeniden başlıyor. Yeniden başlayan siyasette biz aklın temsilcisi olmaya devam edeceğiz."

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C