Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Darbecilere suç duyurusu yağdı
14 Eylül 2010 / 08:53
Geçici 15. madde halkın oyuyla kaldırıldı. 12 Eylül mağdurları, Kenan Evren ve diğer darbeciler için adliyelere suç duyurusu yağdırdı

STAR

Anayasa değişliği paketinin referandumda kabul edilmesiyle birlikte 12 Eylül mağdurları adliyelere akın etti. Darbecilere ‘yargılanamama zırhı’ sağlayan Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılmasıyla birlikte başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere darbenin mimarları hakkında yüzlerce suç duyurusu yapıldı.

TÜM TÜRKİYE ADLİYELERE KOŞTU

Aralarında milletvekili Ufuk Uras, Adalet Ağaoğlu, Baskın Oran, Ferhat Kentel, Eren Keskin, Yücel Sayman, Kezban Hatemi, Ömer Laçiner, şarkıcılar Rojin ve Teoman, eski savcı Sacit Kayasu, AYM Raportörü Osman Can’ın da bulunduğu 80 aydın, İstanbul’da darbeciler hakkında suç duyurusu yaptı. Grup adına açıklama yapan Yıldız Önen “13 Eylül’de bir saniye bile kaybetmeden darbeciler için suç duyurusu yaptık’’ dedi.

ÇOCUKLARIMIZA EN GÜZEL HEDİYE

Kenan Evren hakkında iddianame hazırladığı için meslekten atılan eski savcı Sacit Kayasu “Biz öç peşinde değiliz. Sadece suçlunun cezalandırılmasını istiyoruz” derken, Ufuk Uras “30 yıldır bunu bekliyorduk. Çocuklarımıza vereceğimiz en büyük hediye de bu” dedi. Referandumda ‘evet’ diyen HAK-PAR da darbeyi yapanlar hakkında Diyarbakır’da suç duyurusu yaptı. Genel Başkan Bayram Bozyel “Bugün darbecilerden hesap sorma günü. Bu hesabı sormaya geldik” dedi.

DARBECİLER İÇİN CAYDIRICI OLACAK

İHD, MAZLUMDER ve ‘Yetmez Ama Evet Platformu’ üyeleri Ankara’da da suç duyurusunda bulundu. MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, “30 yıllık ayıbının üzerine gidilerek, sorumluların yargılanmasını temenni ediyoruz. Bu, bundan sonra darbeye teşebbüs etmek isteyenler için çok caydırıcı olacaktır” dedi. Eşitlik ve Demokrasi Partisi, hukukçu dernekleri ve Genç Siviller başta olmak üzere pekçok STK da suç duyurularında bulundu.

İŞTE YAPILAN SUÇLAMALAR

Suç duyurusu dilekçelerinde 12 Eylül darbesinin mimarlarına birbirinden ağır suçlamalar yöneltildi. • Darbe yapmak • Anayasayı değiştirmek • Sistemli bir şekilde planlayarak ve tasarlayarak adam öldürmek • Kasten yaralamak • İşkence yapmak • Hürriyetten yoksun bırakmak • Cinsel saldırıda bulunmak

HELİN ŞAHİH - MUSTAFA TÜRK

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C