Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bu Kez Alman Meclis Başkanı Savunmada
24 Nisan 2010 / 00:18
Nato içerisinde Alman birliklerinin Afganistan’daki varlığı müslümanları rahatsız ettiği gibi Almanları da rahatsız etmeye devam ediyor.

Alman kamuoyunun yüzde 70 gibi büyük bir kısmı Afganistan’dan askerlerinin çekilmesini istiyor. Alman kamuoyu Afganistan’da askerlerinin ölümünün ardından bu tartışmalara başladığında, Almanya’nın Afganistan’da bulunması gerekliliğini Savunma Bakanı ve Başbakan Merkel, Batı’nın değerleri bağlamında değerlendirerek, önemli bir misyon taşıdıkları şeklinde açıklamışlardı. Dün Meclis’te yine Afganistan gündemde idi.

 

Başbakan Merkel ve Savunma Bakanı Guttenberg yine Batı misyonu açıklamasını yaparken, aynı minvalde bir açıklama Alman Meclis Başkanı Norbert Lammert’dan geldi. Deutche Welle’de yer alan haberde Lammert Almanya’nın aldığı bir çok kararın halkın çoğunluk oyu olmadan alınmasına rağmen, bugün doğru kararlar olarak öne çıktıklarını, iddia etti. Almanya’nın Afganistan politikasını ısrarla savunan Başbakan, geri çekilme taleplerini sorumsuzca bulduğunu, söyledi.

 

Bu arada Nato’ya bağlı ülkelerin dışişleri bakanları bugün Afganistan’dan çekilme takvimi üzerinde çalıştılar. Afganistan’da savaşmak üzere Nato bünyesinde bir araya gelen 40 ülkenin bakanları bir an önce Afganistan’da düzenin sağlanması, ordunun ve polisin güçlendirilerek, kendi askerlerinin geri çekilmesini sağlamaya çalışıyor. Ancak Nato genel sekreteri ise bu çekilmenin ancak koşullara bağlı olduğunu ifade etti. Bu ifade, Afganistan’da istenen koşullar oluşmadan, bugünden tasarlanan çekilme takvimlerinin gerçekçi olmadığı anlamına geliyor.

 

Afganistan’da Taliban mücadelesini yine Afganlılara yaptırmaya çalışan Nato’nun bunu başarma ihtimali ise yakın bir gelecekte olacak gibi görünmüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-3 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C