Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Kılıçdaroğlu’na teşekkür ederiz”
13 Eylül 2010 / 16:17
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun referandumda oy kullanamaması siyasetin espri konusu oldu. Sandığı boy kot eden BDP, Kılıçdaroğlu’na “kendileri gibi davrandığı ” için teşekkür etti

İnan GEDİK-HABERTÜRK

 

Referandum sonucunu Habertürk’e değerlendiren BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, seçmenlerin oy kullanması için büyük bir baskı kurulduğunu belirterek şunları söyledi:

 

“Yüzlerce müşahidimizin gözaltına alınmasına karşın, kaymakamların köy köy insanları sandığa götürmeye çalışmasına karşın bölgede ciddi bir boykot oranı çıkmıştır. Bölgenin geçersiz oyları, zorla sandığa götürülenlerin oyları. Boykot, Kürtlerin bu sisteme itirazıdır. Sonucu AKP ve devlet değerlendirmeli. Kürtlerle sistem arasındaki makas açılıyor. Kürtler bir kopuş yaşıyor.”

 

Yıldız, Kılıçdaroğlu’ nun oy kullanamamasıyla ilgili “Duran bir saat de günde iki defa doğruyu gösterir. Bu vesilesiyle de olsa bizim gibi bir duruşa sahip olduğu için teşekkür ederiz” dedi.

 

‘BDP için demokratik özerkliğin provasıydı’

 

BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız, referandum öncesinde dillendirilen ‘BDP’nin boykotu, demokratik özerklik talebi için de prova olacak’ söylemini hatırlatırken şunları söyledi: “Referandum aynı zamanda demokratik özerkliğin de referandumuydu. Partimiz son zamanlarda en çok bunu dillendirdi ve halkımız da bu mesajı çok iyi şekilde anladı. Kürtler artık kendi kararlarını veriyor, kendi istediği gibi yaşıyor. Devlet bunu ister görür, ister görmez, bu onların problemi.”

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C