Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak usulü kamera şakası
12 Eylül 2010 / 14:36
Irak’ta yayınlanan bir televizyon programında ünlülere korku dolu anlar yaşatılıyor.

HÜRRİYET

 

Araçlarıyla televizyon stüdyosunun bulunduğu alana giden ünlülerin yolunu polis kılığındaki televizyoncular kesiyor. Araçlarında bomba bulunduğu söylenen ve El Kaideli olmakla suçlanan davetliler soğuk terler döküyor. Bir süre sonra hedefteki kişiler, kendilerine tatsız bir şaka yapıldığı anlıyor...

 

IRAK’ta, El Bağdadiya Televizyonu’nda yayınlanan programın adı “Atın bunu Bucca’ya”. Bucca adı, ABD’nin güney Irak’taki güvenlikli askeri üssü Kamp Bucca’dan geliyor. Ramazan ayı boyunca televizyona gelen programda birçok kişi, gizli kamera önünde donup kaldı, soğuk terler döktü.

 

Program, stüdyoya giden ünlülerin yolu üzerinde sahte bir kontrol noktası kurulmasıyla başlıyor. Sahte üniformalı televizyoncular, sözde kimlik kontrolü için araçların yolunu kesiyor. Bağdat’ın sıradan uygulamalarından olduğundan kimsenin şüphesini çekmiyor. Ünlüler ya da yıldız adaylarından araçlarından inmesi isteniyor. Bu sırada araçta yapılan aramada patlayıcı olduğu anlaşılıyor. Kontrol noktasındaki görevli, hedefteki kişiyi “Bizi havaya mı uçurmak istiyorsun? Terörist misin sen” diye azarlamaya başlıyor. Hırsını alamayan üniformalı görevli, “Kesin El Kaide için çalışıyorsundur. Seni asacaklar” diye bağırıyor.

 

Ülkeyi ikiye böldü

 

Bir ömür kadar uzun süren dakikalar sonrasında hedefteki kadın ya da erkeğe, bir şakaya kurban gittikleri açıklanıyor. Her ne kadar derin bir soluk alsalar da yaşadıkları korku gözlerindeki yerini koruyor. Her ne kadar programa tepki yağsa da “Atın bunu Bucca’ya” ramazan ayında Irak’ta en çok dikkat çeken programlardan biri oldu. İnternet sitesine gelen tepkilerden biri şöyleydi; “Irak halkının kanı üzerine dans etmeyeceğinizi umardım. Birilerini gülümsetmek istiyorsanız, bunu diğerlerini üzmek pahasına yapmayın.” Ama tatsız şakayı destekleyenler de az değil. “Çoktan beri böyle gülmemiştim” diyen okuyucu gibi...     

 

Şoför diz çöküyor kadın ifade veriyor

 

- Şoför zanlı: Ünlü bir kadının aracı durduruluyor. Bu sırada araçta sözde patlayıcı bulunduğu belirleniyor. Şoför diz çöktürülürken kadının ifadesi alınıyor.

- Dert anlatıyor: Kurban bu defa televizyon stüdyosuna giden bir erkek. Aracında ‘bomba’ bulunan kişi, yana yakıla sahte üniformalı kişilere dert anlatmaya çalışıyor.

- Öfkesi dinmiyor: Dakikalarca işletilen Iraklı, bunun şaka olduğunu öğrenmesine rağmen kendine hakim olamıyor. Şakayı tezgahlayanlar gülerken, adamın öfkesi sürüyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 12 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
13 / 18 °C