Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam, Araplar, Libya için kötü elçi
12 Eylül 2010 / 14:18
Libya bir karikatür karakterinin elinde çürüyor

The Daily Star-RADİKAL

 

Muammer Kaddafi, başına ne gelirse gelsin yok olmayan bir karikatür tipine benziyor. Libya lideri geçenlerde İtalya’yı ziyaret ettiğinde, soru işaretleriyle dolu mantığı ve söylemleri bir kez daha uluslararası toplum için komedi kaynağı oldu. Kaddafi, İtalyan dinleyicilerine Avrupa’nın İslam’a geçmesi gerektiğini söyledi. Birkaç yüz genç İtalyan kadınla bir araya gelip her birine Kuran hediye etti. Uluslararası medyadaki haberler, Kaddafi Avrupalılara ahlak dersi verirken Libya’da tam gaz süren insan hakları ihlallerinin ortaya çıkardığı ironiye işaret ediyordu.


Avrupa’nın en son ihtiyacı olan şey, tavrı sık sık zihinsel olarak sorunlu ve etik bakımdan kusurlu addedilen başarısız bir liderden ahlak dersi almaktır. Kaddafi, acayip davranışlarından dolayı dünyanın her yerinde kahkahalarla gülünen bir lider haline geldi. Ziyaret ettiği her şehirde kurdurduğu meşhur ‘çadırı’ alay konusu olurken, BM karşısındaki dengesiz çıkışları ve Arap Birliği zirvelerindeki çatışmacı tutumu onu ciddi siyasi meselelere değinen bir liderden ziyade bir eğlence kaynağına dönüştürüyor. Arap dünyasında birçokları konuşmalarını sırf gülmek için izliyor. Buradaki asıl trajedi şu: Libya halkı bütün dünyada küçük düşüyor, öte yandan doğal kaynakları kalkınmayla ilgisi bulunmayan amaçlara harcanıyor ve insan haklarından külliyen mahrum bırakılıyor.


Kaddafi, 1969’dan bu yana Libya’ya hükmediyor. Liderliğinin sonuçları içler acısı; bu petrol zengini ülke ve halkı tam bir felaket içinde yaşıyor. Libya, Afrika’da kişi başına yıllık geliri en yüksek ülke olsa da, vatandaşlarının büyük çoğunluğu ülkenin petrol gelirlerinden yararlanmıyor. Bugün Libyalıların yüzde 30’unun işsiz olduğu tahmin ediliyor.


Bunun yerine Kaddafi, ailesi ve şürekâsı zengin kaynakları askeri teçhizat satın alarak ve terörü destekleyerek çarçur ediyor. Silaha ve teröre akan kaynakların eğitime ve ulusal altyapıya yatırılmasının uzun vadeli kalkınma açısından getireceği faydaları ancak hayal edebiliyoruz. Sağlığı gayet yerinde olan 68 yaşındaki Kaddafi, muhtemelen daha uzun yıllar koltuğunda kalacak ve daha çok Amerikan başkanı eskitecek.


Libya liderinin davranışları, yoğun bir halkla ilişkiler faaliyeti yürütmeleri gereken bir dönemde Arapların itibarına da ciddi zarar veriyor. Kaddafi’nin İtalya’da yaptıkları, dikkatleri Arapların çok daha meşru bölgesel meselelerinden (sözgelimi  Filistinlilerin çektiği sıkıntılar ve ekonomik zorluklar) başka yöne çeviriyor. Kaddafi gibi biri Arap liderliğinin poster çocuğu olarak sunulurken, Avrupalı veya Amerikalı gözlemcilerin Arap dünyasını ciddiye almasını nasıl bekleyebiliriz?

Sessizce evinde oturmalı


Amerikalılar Sıfır Noktası yakınında bir İslam merkezi inşa edilmesini tartışırken, Kaddafi’nin davranışları projeye karşı çıkanlara koz veriyor. Kaddafi İslam, Araplar ve Libya için kötü bir elçi. Emeklilik onun için yakın vadede bir seçenek değil ama evinde sessizce oturması en iyi ikinci alternatif olacaktır.


Dönemin ABD Başkanı Abraham Lincoln yaklaşık 150 yıl önce, “Neredeyse bütün insanlar güçlüklere göğüs gerebilir, fakat bir insanın karakterini test etmek istiyorsanız ona iktidar verin” demişti. Bu sözlerin doğruluğunu zaman fazlasıyla gösterdi. Libya, 40 yıldan uzun süredir karakteri sürekli sınanan ve sınavdan sürekli çakan bir lider tarafından yönetiliyor.


Birçok Arap lideri gibi Kaddafi de iktidarı devralması için oğullarından birini yetiştiriyor. O oğlun, izleyerek büyüdüğü karikatürden daha aydın biri olmasını umut etmekten başka elden bir şey gelmiyor. (8 Eylül 2010)

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C