Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Irak’ta Müslümanlar Ölüyor...
23 Nisan 2010 / 23:23
Bir dizi bombanın patladığı Bağdat’ta bugün 50’den fazla Müslüman öldü.

Bugün 13 bombanın patladığı Irak’ta bombaların çoğu Şiilerin yaşadığı bölgelerde patladı. Cuma namazı sırasında bir camiye yapılan saldırıda 9 kişi, Mukteda es Sadr’ın bürosu yakınlarında patlayıcı dolu bir aracın patlaması sonucu en az 25 kişi kaltedilirken Anbar şehrinde patlayan bomba ise 6 kişinin ölümüne sebep oldu.

 

Irak’ta düzenli olarak patlayan bombalar Amerikan işgali altında yaşamanın maliyeti olarak Iraklı müslümanları öldürmeye devam ediyor. Diktatörlükten(!) kurtarılan Irak bugüne kadar yaklaşık 1.5 milyon insanını, huzurunu ve düzenini kaybetti. Amerika demokrasi, insan hakları, özgürlük adı altında Irak halkının bugününü ve geleceğini gasp etmeye devam ediyor.

 

Amerika’nın desteğine rağmen merkezi otoritenin bir türlü güçlendirilememesi istikrarsızlığı şiddetlendiriyor. Ülkede kaos havası yaşanırken, bu yılın sonunda Irak’tan çekilmeyi düşünen Amerika’nın bu şartlar altında nasıl bir geri çekilme planladığı merak ediliyor. Şii bölgesi, Sünni bölgesi ve Kürt bölgesi diye bölgelere parçalanan Irak için Amerika’nın hesapları yine kağıt üzerinde kalacak gibi görünüyor.

 

Fotoğraf: Habertürk

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C