Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Yahudi lobisini kızdıran haber
12 Eylül 2010 / 12:11
Amerikan Time dergisi geçen hafta kapaktan verdiği 'İsrail niçin barışı umursamıyor' başlıklı yorum haberiyle Yahudi lobisini kızdırdı.

BUGÜN

 

Amerikan Time dergisi geçen hafta kapaktan verdiği “İsrail niçin barışı umursamıyor” başlıklı yorum haberinde, İsrail halkının Filistin ile barış yapılması umudunu yitirdiği bu nedenle artık aldırmayıp, para yapmaya ve gününü yaşamaya baktığı öne sürüldü.

Yahudi lobisi, dergiyi “Yahudi karşı yalanları tekrarlamakla” suçladı. Dergi savını, İsrail halkının söylemine dayandırdı. Derginin muhabirine, Hamas roketlerinin düştüğü deniz kenarındaki Aşdod kentinde görüştüğü bir emlakçı, şunları söyledi: “Kassam roketleri düşse de biz daire satmaya devam ediyoruz. TV gördüğünüz şeyler burada geçerli değil. Bu hafta 12 daire sattık.” 2.5 yıldır tek bir intihar saldırısının bile yapılmadığı İsrail’de halkın, ekonominin de düzelmesiyle daha iyi yaşamaya odaklanmış durumda olduğunu aktardı.

Geçenlerde yapılan ve “İsrail’in en acil sorunu nedir” sorusunun sorulduğu ankette barış beşinci sırada yer aldı. Halk acil sorunların ilk dördünü, eğitim, suç oranındaki artış, ulusal güvenlik ve yoksulluk diye sıraladı.

Yazıya ABD’deki etkin Yahudi örgütlerinden ADL tepki gösterdi. Dergi editörüne bir mektup gönderen ADL Başkanı Abraham Foxman, Yahudi karşıtı yalanları tekrarlamakla suçladı. Foxman “Time dergisi, İsrail’in verdiği kurbanları görmezlikten geliyor ve Yahudilerle para arasındaki gerçek dışı ilişkiyi gündeme getiriyor. Dergi özür dilemeli” diye yazdı.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C