Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Anketlerdeki tehlikeli(!) fark
11 Eylül 2010 / 09:34
Tarhan Erdem’in sahibi olduğu Konda araştırma şirketinin son yaptığı ankette evet oranı %56.9, hayır oranı ise %43.2 olarak ilan edildi. Boykotçuların ise %4.9 olduğu iddia edildi.

Konda anketinin, verdiği rakamların yüksek bulunarak araştırmayı yaptıran Doğan medyası tarafından dışlandığı, bu yüzden Taraf gazetesi manşetinden verildiği düşünülüyor. Aslında ankette evet rakamlarının yüksekliği değil, hayır oylarındaki düşüş dikkat çekici görünüyor.

 

Ancak diğer taraftan, özellikle son bir aydır yüksek oranda bir evet baskısı ile gelinmiş olan yaklaşık %57 rakamının yüksek olmadığı açık. Anketlerde bile %60 rakamının yakalanamaması referandumda hayır çıkma olasılığını da güçlendiren bir durum.

 

Hayır oylarının her bir puan artışının evet oylarında bir puan düşüşe yol açması, ve böylece aradaki farkın iki puan birden kapanıyor olması, Başbakanın daha Bayram namazından çıkışta cami avlusunda başlayan Referandum mitinglerini açıklamayı sağlıyor.

 

Doğan Medyası ile AKP arasında her seçim döneminde gündeme taşınan kavgalarının bu Referandumda da oya tahvil edilme çabası, şimdiki anket olayında da kendini gösteriyor.

 

Hayır’ı savunmanın zorluğu ortada iken, evet oylarının Bülent Arınç’ın ifade ettiği %60 rakamlarına anketlerde ulaşamaması belki de halkın sanıldığı gibi, darbelere ve TSK’ya düşman olmadığını ve 1980 anayasasını reddetemediğinin de bir göstergesi sayılabilir.

 

2009 seçimlerinde beklemediği sonuçlarla karşılaşan AKP’nin aynı sonucu yaşamamak için şarkıcı-türkücü, Kürtçü, İslamcı, liberal, özgürlükçü, demokrat, tarikatçı, tasavvufçu, halkın bütün kesimlerini kendi etrafında toplamaya çalışması ve toplanmayan bütün kesimleri de darbeci vb. sıfatlarla suçlamasının belki de altında yatan sebep budur.

 

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C