Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Muhalefet devletçi biz liberaliz”
11 Eylül 2010 / 08:07
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul sermayesinin kendileriyle siyaseten anlaşamadığını söyledi.

HÜRRİYET

 

Önceki gece ATV’de canlı yayına katılan Başbakan Erdoğan, “Sıkıntımız şurda, İstanbul sermayesi her nedense para kazama konusunda bizimle anlaşıyorlar ama siyasi olarak anlaşamıyorlar. Siyaseten sizi destekleyemeyiz diyorlar. İşte anayasa çalışmalarında çağırdık konuştuk. İstedikleri bazı konuları gerçekleştirdik. Anayasayı sizinle oluşturuyorsak buna sahip çıkacaksınız. 2001’de sahip çıktıkları halde şimdi sahip çıkmıyorlar. İstanbul sermayesi Anadolu sermayesini aralarına istemiyor. Sivrilenleri almak istiyorlar, orada da seçici davranıyorlar” dedi.

Kazanan Türkiye olur

Erdoğan, şöyle konuştu: “Sermaye ciddi anlamda el değiştirmeye başladı. Anadolu sermayesinin yaptığı ihracat çok büyük. Bir Konya’da Kayseri’de dünyaca ünlü markaların parçaları üretilmeye başlandı. Belki bundan rahatsız oluyorlar. Sermayenin yayılmasından rahatsız olmamak lazım. Türkiye kazansın, Türk milleti kazansın. İshtihdamda da sıkıntımız kalmayacak. Fakat isteseler de istemeseler de Türkiye’de artık sermaye ciddi manada el değiştirmeye başladı. Bu bizim için çok önemli bir güven kaynağı. Türkiye’nin dört bir yanında Güneydoğu, Doğu Anadolu’da yatırımlar nedeniyle, ihracata katılım açısından baktığınızda yaptıkları ihracat üç-beş sene öncesiyle mukayese edilmeyecek derecede bir sıçrama gösteriyor. Dünya ile bütünleşen bir Anadolu var. Bu da belki onları rahatsız ediyor, bilemem. Niçin İstanbul sermayesi Anadolu sermayesi ile iç içe olmasın. Kazançlı çıkan Türkiye olacak, Türk milleti olacak.”

Sıkıştırmak lazım

TÜSİAD ile yaşanan gerilimle ilgili olarak da “TÜSİAD’a, ‘sermayenin en güçlü yanını temsil ediyorsunuz. Muhalefetle konuşun şu Ticaret Kanunu’nu geçirelim’ diyoruz. ‘Görüştük’ diyorlar, olmuyor. Niye? Dürüst davranılmıyor. Sıkıştırmaları lazım” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: “‘1’e 5 kazandık ama siyaseten destekleyemeyiz’ diyorlar. Biz de atacağımız bazı adımlarda kendileriyle çok açık konuştuk. Sahip çıkmayacaksanız niçin geldiniz de bu katkıyı verdiniz!”

‘Hayır’ güvene ‘dur’ demek olacak

REFERANDUM sonucunun ekonomiyi nasıl etkileyeceği sorusu üzerine de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah ‘evet’ çıkacak. ‘Evet’ çıkması halinde kesinlikle ekonomi daha da beklenen sıçramasını yapacaktır. Niye yapacaktır, çünkü biz şimdi ileri demokrasiye geçiyoruz. İleri demokrasiye geçtiğimiz için de ekonomi ileri ekonomiye geçecek. Eğer biz demokraside Allah göstermesin ‘hayır’ oyuyla travma yaşarsak, bu ekonomiye de olumsuz etki yapacaktır. Onun için ‘evet’ oyuyla o beklenen ideal sıçramayı yapacağız ve bu bizim 2023 hedeflerini de şimdiden kolaylaş-tıracaktır. Çünkü biz 2023’de ilk 10’a girmeyi koymuş vaziyetteyiz. Şu anda ‘evet’ ile istikrar, güven devam. Fakat ‘hayır’ olursa istikrara, güvene ‘dur’ demek olacak. Bu da ekonomide bir patinajı, bir sıkıntıyı getirebilir. Onun için evet’i bu noktada çok çok önemsiyoruz” dedi. Referandum sonucunda “Hayır” çıkarsa küresel sermayenin Türkiye’ye girişinin erteleneceğine işaret eden Erdoğan, “Çünkü küresel sermaye şu anda mevcut tablodan çok rahatsız” dedi.

Muhalefet devletçi biz liberaliz

Başbakan Erdoğan, CNN Türk’te katıldığı canlı yayında gazeteci Taha Akyol’un da sorularını yanıtladı. Erdoğan, “liberal aydınları nasıl görüyorsunuz” sorusuna liberal aydınları daha özgürlükçü, ileri demokrasiden yana gördüğünü açıkladı. “Liberal aydınlarla ekonomik yaklaşımlarının örtüştüğünü” vurgulayan Erdoğan, “Devletçi bir ekonomiden tamamen sıyrılmışsınız, burada örtüşüyorsunuz. Muhalefet çok daha devletçi oldu. TÜSİAD onlarla görüşse orada muhalefet devletçi görünmez, serbest piyasadan yana görünür” dedi. Güneydoğu ile Doğu Anadolu’da yatırımları olan ve altyapı çalışmalarını yürüten işadamlarıyla Diyarbakır gezisi sırasında iftarda bir araya geldiğini anımsatan Erdoğan, terör bölgesinde iş yapmanın ve “evet”ten yana olduklarını açıklamanın yürekli bir davranış olduğunu, iş adamlarının önemli bir vatanseverlik örneği gösterdiklerini savundu.

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
İrfan Toker
13 Eylül 2010 Pazartesi 17:53
Şimdi Anladınız mı Kavganın Nedenini?
Sermayenin yayılmasından,el değiştirmesinden korkmamak gerekiyormuş!Kayseri'de,Konya'da dünyaca ünlü markaların parçaları üretiliyormuş!Küresel sermaye bizi zengin edecek,ileri demokrasi sayesinde ileri ekonomiye geçilecek!Ne pahasına?Köleleşme,sömürülme,sahibinin ahlakına benzeme pahasına mı?Hala kavganın İslam kavgası olduğunu sananlara duyurulur!
murat yakın
11 Eylül 2010 Cumartesi 09:19
oy kullanma
Devletçi-liberal, demokrat-cumhuriyetçi, evetçi-hayırcı aslında hepsi aynı toplumu kandırıp insanları sisteme taraf yaparak sistemi güçlendirmek için uydurulmuş; (sanal) karşıt kavramlar.
Müslümanlar kanmayın. Küfre taraf olmayın.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C