Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gulf (Körfez) Devletleri Yargılanıyor
23 Nisan 2010 / 12:08
Crescent International - 01 Nisan 1982

Bu satırlar basıma hazırlanırken, Enver Sadat'ı öldürmek suçu ile askeri mahkemenin ölüme mahkum ettiği beş kişi, muhtemelen idam edilecektir. Vazifelerini yapmış olmanın gururu ve şehit olma iştiyakı ile dolu bu Müslümanlar, idam sehpasına doğru yürüyecek ya da bir infaz mangası tarafından kurşuna dizilecektir. Mısır'da ve dünyanın her tarafındaki milyonlarca Müslüman bu beş kişiyi «İslâm uğrunda şehit» olarak selamlayacak ve böyle kimseleri mahkum eden 'kanunu' Siyonizmin ve Emperyalizmin bir uzantısı olarak kabul edecektir. Bu denli kanunları uygulayanları «katiller!» olarak damgalayacaktır.

 

Gulf bölgesinde küçük bir ada hükümeti olan Bahrein'de 73 kişiyi muhakeme etmektedir. Onlara yamanan 'suç da' Gulf devletlerinde «Humeyni biçimindeki ihtilâlleri» desteklemektedir. Yargılanan 73 kişiden, 13. nün Suudi Arabistan, birisinin Oman, ikisinin de Kuveyt tebası olduğu söylenmektedir. Suudi Hükümeti kendi vatandaşlarının iadesini istememiştir. Belki de stildiler, kendi topraklarında böyle bir yargılamanın olmasını henüz istememektedirler.

 

Bize ulaşan ve teyid edilmeyen raporlara göre, 73 kişiden beşi, soruşturma sırasında uygulanan işkenceden, ölmüş durumdadır. Bahreyn yetkilileri, bu beş kişinin ayrı bir grup halinde muhakeme edildiği, ölüme mahkum edildiklerini, ve cezanın infaz edildiğini söyleyeceklerdir.!.. Böyle göstermelik muhakemelerin, mahkumiyetle neticeleneceğini tahmin edenlerin korkusu, Bahrein Hükümetinin, en yakın sempatizanlarının dahi gözlemci olarak bulunmak hususundaki taleplerini reddetmesiyle, teyid edilmiştir. Batı matbuatı Gulf rejimleri taraftarıdır buna rağmen Hükümet batılı gazetecilerin muhakeme safahatını takip etmek arzusunu da giriş vizesi vermemek suretiyle reddetmiştir. Muhakeme, müdahil avukatların isnat edilen suçları tetkik edebilmeleri için, iki hafta tehir edilmiştir.!..

 

Bazı belirtilere göre, Gulf Emirliklerinin bütünü muhakemelerin uygulanış tarzı hususunda fikir birliği içinde değildir. İran dış işleri bakan yardımcısı Ahmet Azizi'nin Birleşik Arab Emirliklerine yapmış olduğu ziyaretin arkasından, Mart'ın ilk haftalarında, Gulf bölgesinde hummalı bir faaliyet vardı. UAE'nin Emiri Şeyh Zaid, Azizi ile görüşmesinin akabinde, Riyada gitti. Zaid'le görüştükten sonra Kral Halid'in, Bahrein'e bir mesaj gönderdiği bilinmektedir.

 

Şeyh Zaid, Riyad'tan Kuveit'e uçtu. Hemen bu ziyaretin arkasından Kuveyt milli müdafa bakanı Bahrein'e gitti. Tam bu sıralarda da. Beynelmilel Af Örgütü bir bildiri yayınlayarak, Bahrein Hükümetinden, geçen Aralık ayında rejimi devirmek suçuyla tevkif edilen 73 tutuklu hakkında bilgi vermesini talep etti. Bu hummalı diplomatik faaliyetlerin muhakemelerin neticesi üzerinde ne gibi bir etkisi olacağını zaman gösterecektir.

 

Görünen odur ki bugün İslâm Ümmeti süratle değişiklik isteyenlerle (geniş anlamı ile İslâmi Hareket), böyle bir değişikliğe mâni olmak hususunda aynı ölçüde azimli olan kurulu düzen taraftarları arasında bölünmüştür Mısır ve Bahrein'deki muhakemeler, bu derin bölünüşün sadece dış görünüşüdür.

 

Kalbimizin hangi tarafta olduğu hakkında okuyucularımız şüphe edemezler. Yalnız, kurulu rejimlerin pılısını pırtısını toplayıp göç etmelerini -şayanı arzu da olsa- ümid etmek, bu dönemde hayalperestlik olur. Hal böyle olunca adı geçen rejimlerin 'haddi aşmalarına' İslâmi hareketin göz yumacağı beklenemez. Bu hükümetler, idareci sınıf ve İslâmi Hareket arasında, oldukça uzun süreli bir mücadele olacağı bellidir. Bu mücadelenin neticesi tahmin edildiği gibi kapanacaktır: kurulu rejimler devrilecek ve İslâmi hareketin herkesçe desteklenecek hükümetleri yerlerini alacaktır.

 

İktidarda olanlar şunu hiç unutmasınlar ki, bugün «adalet» olan hükümleri yarın «cinayet» olarak kabul edilecek ve Allah'ın adaletinden kaçmak mümkün olamayacaktır. Onlar için gerçeklere uygun tek fırsat, hükümette olmalarından doğan kudreti ihtiyat ve basiretle -şayet varsa- kullanmaktır. Ancak takip edilen böyle bir yol ki, zamanı geldiğinde İslâm Ümmetiyle barışmak için kapıları açık tutacaktır.

 

İran'ın eski Şahı, kendisi, ailesi ve taraftarları için hiç bir açık kapı bırakmama hâtasını işledi.

 

Bahrein'deki muhakemeler «ihanetle» suçlanan 73 kişiden ziyade, Gulf Rejimlerinin kaderine mührünü basmadaha büyük bir ihtimaldir. Dünyanın her tarafındaki iktidar sahipleri şunu hiç akıllarından çıkarmasınlar ki: «Allah'tan korkan ölümden korkmaz.»

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C