Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye töre cinayetlerinde ikinci
09 Eylül 2010 / 14:01
Independent gazetesi, muhabirlerinin dünyadaki töre cinayetleri hakkında 10 aylık araştırma sonuçlarını Robert Fisk imzasıyla bir yazı dizisi halinde yayımladı.

TARAF

Gazetede Türkiye, Pakistan’ın ardından en çok töre cinayeti işlenen ülke olarak gösterildi. Türkiye’deki töre cinayetlerinin büyük kısmının ülkenin güneydoğusunda işlendiği vurgulanan dizide, bunlara diri diri gömme ve zorla intihar ettirme örnek gösterildi.

Yazıda ayrıca kız kardeşlerini “fahişelik yaptığı için” köprüden atıp öldüren üç kardeşe verilen ömür boyu hapis cezasında 2001 yılında, mahkeme tarafından tahrik indirimine gidilmesinden de söz edildi. Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada yılda beş bin töre cinayeti işlendiği ancak gerçek rakamın 20 binleri bulduğu belirtilen yazıda, kadınların yanı sıra erkeklerin de aynı kaderi paylaştığı vurgulandı.

Sadece Müslümanlarda değil

Çoğunlukla Müslüman ülkelerde görülmekle birlikte, töre cinayetlerinin Hıristiyan toplumlarda ve Hindistan’da da sık rastlandığına dikkat çekiliyor. Örneğin Lübnan’daki kadın örgütlerine göre, ülkede Hıristiyan toplum içindeki töre cinayeti Müslümanlara göre daha yüksek. Bunun nedeni ise Hıristiyan kadınların Müslümanlarla evlenmek istemeleri.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 13 °C
Hakkari
-7 / 10 °C
İstanbul
13 / 18 °C
İzmir
13 / 18 °C