Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam’a hakarete Almanya’dan ödül
09 Eylül 2010 / 08:46
İslam’a hakaret, düşünce özgürlüğü çerçevesinde Batı tarafından meşru görülüyor. Bu minvalde Batı bu çaba içerisine girenleri ödüllendirmeyi de ihmal etmiyor.

İslam Peygamberini karalayan karikatürleriyle beş yıl önce gündeme gelen Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’a o günlerde desteğini esirgemeyen Batı, şimdi de bunu özgürlükler olarak kutsayarak tekrar gündeme getirdi.

Özgürlükler çerçevesinde bunu yapma izni vardır!

Alman Başbakanı Angela Merkel dün yapılan ödül töreninde Kurt Westergaard’a ‘M100 Medya Ödülü’nü verirken bir konuşma yaptı. AFP’nin haberine göre Merkel konuşmasında “İfade ve basın özgürlüğü söz konusu. Bu, karikatürlerin zevksiz olup olmadığı, çizerinin karikatürlerin işe yaradığını düşünüp düşünmediği meselesi değildir, özgürlüğün değer olduğu Batı toplumunda karikatürlerini basıp basamayacağı meselesidir. Bunu yapma izni var mıdır? Evet vardır.” dedi.

Kurt Westergaard da ‘sanat’ını savunarak “Beni öldürmek istiyorlar, belki başaracaklar, ama karikatürü asla öldüremezler” dedi.

İslam’ın gerici bir din olduğunu iddia eden Westergaard Batı Kültürü ile İslam arasında çatışmanın kaçınılmaz olduğunu da söyledi.

Çizdiği karikatürden dolayı pişman olmadığını da ifade eden Westergaard ‘kesinlikle eminim ki eninde sonunda bu çatışma olacaktı. Karikatür bir katalizör oldu’ dedi.

Merkel’den Amerikalı Rahibe tolerans yok

Merkel konuşmasında Danimarkalı karikatüriste gösterdiği anlayışı Amerikalı Rahibe göstermeyerek Avrupa’yı ve özgürlüğü övdü. “Amerika’da köktendinci, evanjelist bir rahip Kuran’ı yakmak istiyorsa, ben bunu saygısız, hatta iğrenç, en basitinden yanlış bulurum” diyen Merkel “Avrupa inanç özgürlüğünün, inanca saygının değerli metalar olduğu bir yer” olduğunu savundu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
2 / 13 °C
Hakkari
-6 / 9 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C