Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Papa ile elele ‘ortak değerler’ hedefine
09 Eylül 2010 / 07:36
Papa 16. Benedictus’u ziyaret eden Ak Parti Antalya Milletvekili ve Avrupa Komisyonu Parlamenterler Meclisi (AKPM) Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak değerler vurgusu yaptı.

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 60. yıldönümünde Papa’ya bir ziyaret gerçekleştiren Mevlüt Çavuşoğlu "İnançlarımız farklı olsa da, düşündüğümüzden çok daha fazla ortak değerlerimiz var. Bizi birleştiren değerlere sahip çıkıp onların etrafında birleştiğimiz zaman, ortak hedefimiz olan insanlığın temel değerlerine hizmet konusunda başarıya ulaşabiliriz" dedi.

 

İnsanlığın hedeflerine birlikte ulaşabiliriz!

 

Bütün büyük tek tanrılı dinlerin - Müslümanlık, Hıristiyanlık ve Yahudiliğin - insanı temel alan inanç üzerine kurulu olduğunu savunan Çavuşoğlu “İnsanlığın gerçek ve doğru hedeflerine birlikte ulaşmak mümkündür. Sandığımızdan daha fazlasını paylaştığımızı biliyoruz. Ve sadece bizi birleştiren değerlere odaklanırsak, sadece o zaman beraberce insanlığın doğru hedeflerine ulaşabiliriz” dedi. Çavuşoğlu, Papa Benedictus’a “Bu inancı paylaştığınızı biliyoruz. Diğer büyük inançların önde gelen temsilcileriyle, bu zemini bulmak üzere son yıllarda birlikte yürüttüğünüz etkileyici çalışmalarınız bunu kanıtlıyor.” dedi.

 

Ortak değerler olmadan diyalog nasıl kurulur!

 

Papa’nın AKPM heyetine yaptığı cevabi konuşmasında “değerler, haklar ve görevler konusunda Rölativizmin taşıdığı ciddi riskleri farklı zeminlerde” vurguladığını belirterek ‘ortak değerler, haklar ve görevler’ olmadan kültürler arası diyalog nasıl kurulabilir diye sordu. Bu değerlerin, hakların ve görevlerin her insanın doğasında bulunduğunu iddia eden Papa, Hıristiyan inancının bunu engellemediğini, teşvik ettiğini, bunu aramak için bir davet olduğunu da savundu.

 

Tanrı sizi kutsasın!

 

Mevlüt Çavuşoğlu başkanlığındaki heyete “Sevgili Dostlar” diye hitap eden Papa, “Acı çeken insanlara ulaşmaya çalıştığınızı biliyorum. Bu beni mutlu ediyor ve Avrupa’nın ortak menfaati için hassas ve önemli görevinizi ölçülülük, akılcılık ve cesaretle başarmanızı diliyorum. Geldiğiniz için teşekkür ediyor ve sizin için dua ediyorum. Tanrı sizi kutsasın” dedi.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C