Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
ABD'deki ajanları sattığı için öldürüldü!
09 Eylül 2010 / 06:37
Newsweek dergisi, Hatay sahillerinde cesedi bulunan Rus istihbaratçı General Yuri İvanov'la ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı.

ZAMAN

Dergi, ABD'deki Rus ajanlarının yakalanmasında parmağı olduğu gerekçesiyle İvanov'un Moskova tarafından öldürüldüğünü öne sürdü.

Newsweek dergisinin Rusça versiyonu Russki Newsweek, ağustos ayı başlarında Türkiye'de cesedi bulunan Rus askeri istihbaratı GRU Başkan Yardımcısı General Yuri İvanov'un Moskova tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Dergiye konuşan Rusya Dışişleri Bakanlığı'na yakın kaynak, haziran ayı sonunda ABD'de yakalanan Rus casuslarının İvanov tarafından 'satılmış' olabileceğini, Moskova'nın da İvanov'u cezalandırdığını öne sürdü. GRU eski yetkilileri de, İvanov'un intikam için Çeçen militanlarca öldürülmüş olabileceği yönünde Türk basınında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

Russki Newsweek'te "Hem karanlık hem de ölümlü vaka" başlığıyla yayınlanan yazıda İvanov'un ölümüyle ilgili çelişkili bilgilere yer verildi. Rus basınında, Suriye'nin Lazkiye kentinde tatil yapan İvanov'un dalış sporu yaparken denizde boğulduğu ve Hatay'ın Samandağ ilçesindeki Çevlik sahilinde Türk balıkçılar tarafından bulunduğu yer almıştı. Ancak dergi, Rus ve yabancı tur operatörlerinden aldığı bilgiye dayanarak Lazkiye'de dalış sporu hizmetinin verilmediğini belirtti. Dergi, generalin cesedinin yaklaşık 150 kilometre yüzmesinin de kuşkulu olduğunu açıkladı. Russki Newsweek'e yapılan açıklamada yapan iki deneyimli uzman, istihbaratçının boğulsaydı akciğerlerine su dolacağını ve cesetin iki gün içinde ölümün yaşandığı yerin yakınlarında ortaya çıkacağını belirtildi. Uzmanlar, cesedin daha uzağa gidebilmesinin akciğerlere su dolmaması halinde mümkün olabileceğini bunun için de cesedin önce öldürülüp sonra suya atılmış olması gerektiğini söyledi.

Derginin ulaştığı GRU eski yetkilileri de General İvanov'un öldürülmüş olacağını iddia ediyor. Bu düzeydeki insanların öylesine, aniden ölmeyeceğini ifade eden bir yetkili olayın resmi soruşturmalarla ortaya çıkmasının zor olduğunu, yaşananların sıradan bir 'üstünü örtme' operasyonu olduğunu belirtti. GRU eski yetkilisi ayrıca "Gerçi efsane zayıf kaldı. İvanov'un soyadı çok yaygın ve basının konuya bu kadar ilgi göstereceği kimsenin aklına gelmezdi." dedi. Eski istihbaratçı İvanov'un intikam için Çeçenler tarafından öldürüldüğü iddiasına ise "Öncelikle Çeçenler gürültülü, büyük suikastları sever, ikincisi ise yapsalardı hemen sorumluluğu üzerlerine alırlardı." dedi. 8 Ağustos'ta Türk karasularında bulunan cesedin Rus askeri istihbaratı GRU Başkan Yardımcısı General Yuri İvanov'a ait olduğu ortaya çıkmıştı. Rusya Savunma Bakanlığı'nın yayın organı Krasnaya Zvezda ise, General İvanov'un "trajik şekilde" hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Fuad Seferov

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C