Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslam Dünyası bayramı ne zaman kutluyor?
08 Eylül 2010 / 23:08
İslam dünyasında bayram günleri netleşti.

İSRA HABER

 

Suudi Arabistan'ın da dahil olduğu bir çok İslam ülkesi, bayramın ilk gününün Cuma günü olduğunu açıkladı. Suudi Arabistan, Mısır, Suriye, Ürdün, Irak, Katar, Sudan, Filistin, Yemen, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt Ramazan bayramının ilk gününün Cuma günü olacağını duyurdu.

Bayram'ın ilk gününü Cuma günü olarak ilan eden ülkeler, Çarşamba günü akşamı Şevval ayının ilk hilalini göremediklerini açıkladılar. Bundan ötürü Ramazan ayının, 30'a tamamlanması kararı alındı.

Bu ülkelerin bayramın ilk günü olarak Cuma günü ilan etmelerinde "Ramazan ayı... İnsanlar için hidayet olan ve doğru yolu ve (hak ile batılı birbirinden) ayıran apaçık belgeleri (kapsayan) Kur'an onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya şahid olursa artık onu tutsun. Kim hasta ya da yolculukta olursa, tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah'ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz" (Bakara, 185) ayeti'nin ve “(Ramazan) hilali görüldüğünde oruca başlayınız. (Şevval) hilali görüldüğünde orucu bozunuz. Eğer hilali göremezseniz, Şaban’ı otuz güne tamamlayınız" hadisinin temel olduğu biliniyor.

Libya, Türkiye, Avrupa Fetva Meclis ve Rahmetli Muhammed Hüseyin Fadlullah'ın ofisinden yapılan açıklamada bayramın ilk gününün Perşembe olduğu belirtildi. Bu ülkeler de hilai çıplakgözle görerek değil astronomik hesaplara dayalı olarak bayramın ilk gününü tespit ediyorlar.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C