Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bayram yarın mı Cuma mı?
08 Eylül 2010 / 23:05
Ramazan Bayramının tespiti, bu yıl da müslümanlar arasında kargaşaya sebep oldu. Türkiye’de Perşembe günü, bir çok ülkede ise Cuma günü Bayram kutlanacağı ilan edildi? Peki tartışmada kim haklı?

HABER 7

İ.Ü. İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi, Diyanet İşleri Başkanlığı Fetva Kurulu eski Başkanı ve  Süleymaniye Vakfı – Din ve Fıtrat Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Türkiye'nin hesaplarının gerek ilmi, gerekse bilimsel açıdan doğru olduğunu belirterek, Ramazan bayramı'nın yarın kutlanacağını belirtti.

"Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı bu konuda Kur’an’ın gösterdiği yönde doğru bir uygulama yapmaktadır. Kur’ân, namaz vakitleri konusunda gözlemi emrederken kameri takvim konusunu bilim adamları heyetince yapılacak hesaplara bırakmaktadır.

Allah Teâlâ şöyle buyurur: Ay ve güneş, bir hesaba göre hareket eder. (Rahman 55/5) Güneşi aydınlık kaynağı, ayı da ışık yansıtıcısı yapan odur. Yılların sayısını ve hesabı bilesiniz diye ay için evreler belirlemiştir. Allah bunları, doğruları gösterir biçimde yaratmıştır. O bu âyetleri, bilen bir topluluk için ayrıntılı olarak açıklamaktadır. (Yunus 10/5)" diyen Bayındır, peygamberimiz zamanında bu hesabı yapabilecek bilim adamları olmadığı için Hz. Muhammed'in  tek çare olarak şöyle buyurduğunu belirtti “Biz ümmî bir toplumuz; hesabı ve yazıyı bilmiyoruz. Şunu biliriz ki ay, ya 29 veya 30 gündür”...  “Hilâli (Ramazan hilâlini) görünce oruca başlayınız, hilâli (Şevval hilâlini) görünce bayram ediniz. Hava bulutlu olursa içinde bulunduğunuz ayı otuza tamamlayınız.”

"Çağımızda ay ve güneşin hareketlerini hesaplayacak ilim adamları yeterince vardır" diyen Bayındır. yaptığı yazılı basın açıklamasında şunları söyledi:

"Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın önderliğinde 1978’de yapılan Uluslararası Ru’yet-i Hilal Konferansında doğru prensipler tespit edilmiştir. O günden sonra, hilalin dünyanın herhangi bir yerinde görülmesini esas alan takvimler, astronomlar ve din bilginlerinin birlikte yaptıkları çalışmalarla hazırlanmaktadır.

Bu yıl, Ramazan bayramının girdiğinin işareti olan Şevval hilali,l 8 Eylül 2010 günü, Güney Amerika’da Rio do Jenerio’da Türkiye saatiyle yaklaşık 23.40’da çıplak gözle görülebilecektir.

Konu ile ilgili teknik bilgiler şöyledir:

Rio do Jenerio

Enlem 22 derece 54 dakika

Boylam 43 derece batı.

Elogasyon açısı 7.8 derece.

Güneş ufkun 5 derece üstünde.

(Bu bilgiler İstanbul Üniversitesi Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan ÖKTEN’den alınmıştır.)

Hiçbir ayette hilalin gözlemlenmesi emredilmemiştir. Tam tersi “bilen bir topluluk tarafından hesaplama yapılarak tespit edilmesi gereği” üzerinde durulmuştur. Böyle bir heyetin bulunmadığı dönemde Peygamber efendimizin tek çare olarak uyguladığı, hilalin çıplak gözle görülmesini, prensip edinip uygulamaya devam etmek, kabul edilebilir bir durum değildir.

Zaten yılların sayısı ve ay hesabı evrenseldir; dünyanın bir yerinde Şevval ayının 1’i, bir başka yerinde Ramazan’ın 30’u olamaz"

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-8 / 6 °C
İstanbul
11 / 15 °C
İzmir
10 / 17 °C