Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kurt’a ödül verip Rahibe yapma demek!
08 Eylül 2010 / 16:03
Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle’nin gazete değerlendirmeleri köşesinde bugün Märkische Allgemeine gazetesinin bir yorumunu taşıdı.

Gazetenin yorumuna göre Amerika’da Kur’an yakma eylemi din savaşı olarak nitelenirken, Danimarkalı karikatüristin Peygamberi hedef alan karikatürleri düşünce özgürlüğü içerisinde değerlendiriliyor.

"Düşünce özgürlüğü ile farklı inanca sahip olanlara hakaret etmek arasında büyük fark var. Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard’ın Potsdam’da M100 Medya ödülünü alması düşünce özgürlüğünün hatırlanması için fırsat sağlayacaktır. Bir dine mensup olanlar dünya sahnesinde eleştirilmeye tahammül etmek zorunda. Ancak radikal Hrıstiyanların ABD’de yapmak istedikleri gibi kutsal kitapların yakılmasını kimse kabul etmek zorunda değil. Westergaard’ın karikatürleri ne kadar acı verse de demokratik bir diyalog süreci, Kuran’ı yakmaksa din savaşı, haçlı seferidir.”

Gerçekten de Batı’da özellikle basında yer alan her şey özgürlükler kapsamında değerlendiriliyor. Bunda, liberalizmin ahlaki değerler taşımamasının etkisi de büyük. Mesele din olduğunda ise, bu kendi dinleri olan Hıristiyanlık da olabilir ama genellikle İslam oluyor, özgürlük alanına kesinlikle müdahale kabul edilmiyor.

 

Kurt Westergaard’a verilecek ödülün de "demokratik değerlere sadık kalma cesareti gösterdiği, bu değerleri şiddet ve ölüm tehdidine rağmen koruduğu, basın ve ifade özgürlüğünden yana olduğu için" diye ifade ediliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
1 / 13 °C
Hakkari
-2 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
7 / 18 °C