Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Batı Nil virüsünden 3 kişi öldü
08 Eylül 2010 / 15:21
Sağlık Bakanlığı Yunanistan'da 18 kişinin ölümüne yol açan Batı Nil virüsüne Türkiye'de de rastlandığını açıkladı. Bakanlık, virüsün 7 hastada rastlandığına ve 3 kişinin öldüğünü duyurdu

MİLLİYET

 

Sağlık Bakanlığı, Batı Nil Virüsü enfeksiyonu vakalarına Türkiye’de de rastlanıldığını açıkladı.

 

BATI NİL VİRÜSÜNE KARŞI ÖNLEMLER

 

 Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ülkemizde Batı Nil Virüsü’ne yakalanan yedi kişiden üçü hayatını kaybetti.

 

Yunanistan, Romanya ve Rusya gibi ülkelerde görülen Batı Nil Virüsü’nün ülkemizde de görülmesi üzerine, Bilim Kurulu ve Bakanlık yetkililerinin katıldığı basın toplantısı yapıldı. Toplantı sonrasında yetkililer, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

YEDİ KİŞİDEN ÜÇÜ ÖLDÜ

 

Yapılan basın toplantısında, ülkemizde Batı Nil Virüsü’ne yakalanan yedi kişiden üçünün hayatını kaybettiği açıklandı. Virüs nedeniyle Yunanistan ve Rusya gibi ülkelerde at ve kuş ölümlerinin görüldüğünü ancak ülkemizde bu gibi vakaların görülmediği açıklandı.

 

SİVRİSİNEK TEHDİDİ

Batı Nil Virüsü’nün sivrisinek yoluyla bulaştığını da açıklayan yetkililer, sivrisinek ısırmalarına karşı vatandaşları uyardı.

 

HERHANGİ BİR SALGIN YOK

 

Havaların soğumasının ciddi bir tehdit olmadığını da açıklayan yetkililer, Türkiye için şu anda herhangi bir salgının söz konusu olmadığını dile getirdi.

 

YUNANİSTAN'DA 18 ÖLÜ

 

Yunanistan’da geçen ay ortaya çıkan Batı Nil virüsü nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının 18’e ulaştığı bildirildi.

 

Yerel basında yer alan haberlerde, Batı Nil Virüsünün bulaştığı tespit edilenlerin sayısının 177 olduğu, hastanelerde 9 hastanın yoğun bakım ünitelerinde tutulduğu açıklandı. Özellikle Yunanistan’ın kuzeyinde görülen vakalarda hayatını kaybedenlerin büyük bölümünü 70 yaş üstü hastalar oluşturuyor.

 

Yaygın olarak ateş, baş ve kas ağrıları, iştah kaybı, bulantı, kusma, ishal, ciltte kızarıklık, lenf bezlerinin şişmesi gibi belirtiler gösteren Batı Nil virüsü, sivrisinekler aracılığıyla memelilere bulaşıyor. Kan yoluyla, organ ve doku nakliyle de bulaşan virüs, normal koşullarda kendini göstermiyor ve çoğu zaman farkına varılmadan atlatılıyor.

 

Yaşlılar, çocuklar, hamileler ve AIDS hastaları gibi bağışıklık sistemi zayıf olanlarda beyin iltihaplanmasına ya da beyni ve omuriliği çevreleyen zarlarda iltihaplanmaya yol açabiliyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C