Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
40 Kişi ile Bilimsel! Arapça Araştırması
06 Eylül 2010 / 11:05
BBC’de yer alan bir haberde, İsrailli bilim adamlarının bir İsrail üniversitesinde okuyan 40 öğrenci üzerinde yaptıkları araştırma ile Arapça’nın beyinle ilişkisini buldukları öne sürüldü.

Hayfa Üniversitesinde yapılan araştırma Neuropsychology isimli bir dergide yayınlanarak, tüm dünyaya ilan edilmiş.

 

İbranice ve İngilizce harflerine beynin iki tarafının da tepki verdiğini iddia eden Yahudi bilim adamları, Arapça söz konusu olduğunda sadece bir tarafın tepki verdiğini savunuyorlar.

 

BBC’nin genişçe verdiği haberde sadece İbranice bilen öğrencilere Arap harfleri gösterildiğinde okuma-yazmayı yeni öğrenen çocuklar gibi, beyinlerinin her iki yanını da aktive ettikleri söyleniyor.

 

Araştırmanın sadece 40 kişi üzerinde yapılmış olması bile öne sürülen sonuçların değerlendirmeye alınmaması için yeterli bir durum iken, haberin içinde yer alan ‘Arapça söz konusu olduğunda beynin tek tarafının çalışması’, ‘çocuk beyni gibi’ tepki vermesi gibi ifadelerde Arapça’nın ikinci sınıf olduğu havasının verilmeye çalışıldığı ortaya çıkıyor.

 

Araştırmanın müslümanlar açısından Kur’an’ın indirildiği dil olması yönüyle önemli bir dil olan Arapça’nın beyne hitap etmediği, hatta beyni yarım çalıştırdığı fikrinin yerleştirilmek istendiği araştırma sonuçlarından ve yapılan haberlerden anlaşılıyor.

 

Hiçbir şekilde savunulamayacak böyle bir haberin büyük ajanslar tarafından dünyaya ilan edilmesi de İslam’a karşı mücadeleden asla vazgeçmeyen Batı ve medyasının her bulduğu fırsatı, doğru yanlış ayırd etmeden kullandığının yeni bir kanıtını oluşturmuş oldu.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
3 / 11 °C
Hakkari
-4 / 9 °C
İstanbul
7 / 8 °C
İzmir
6 / 15 °C