Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
M.Durmuş'tan 'Hudeybiye Antlaşması ve Anayasa Reformu'
06 Eylül 2010 / 11:43
Referandum sürecinde tartışılmayan hiçbir şey kalmayacak gibi görünüyor. Hudeybiye antlaşması da sürece dahil eden kesimler tarafından bu antlaşma ile oligarşinin geriletildiği, Müslümanların mevzi kazandığı iddiası getiriliyor.

Mehmed Durmuş ise bu iddiayı reddederek, bu örneklendirmenin yanlış olduğunu vurguluyor. Durmuş, Hudeybiye Antlaşmasından önceki durumu, Antlaşma ile müslümanların elde ettikleri kazanımları, Hudeybiye’yi önemli kılan özellikleri bir bir sıralıyor.

 

“Rasulullah’ın sîretine parçacı yaklaşıldığında, her bir olaydan farklı yorumlar devşirmek mümkündür. Ama bu, ilmî bir yöntem değildir ve bu yöntemle ciddi bir fikir inşa edilemeyeceğini” söyleyen Durmuş, “Hudeybiye antlaşmasının, günümüzde anayasa oylamasıyla karşılaştırılmasına gelince, bu konuda birçok yanlış kıyaslama yapılmakta” olduğunu madde madde anlatıyor.

 

Durmuş “Hudeybiye gibi yüksek bir zeka ürünü siyasal manevralar, kanlı bir savaştan çok daha hayırlı sonuçlar hasıl edebilmekte” olduğunu oysa ki “Günümüz anayasa oylamasında ise, devlet aklının küçük grupları etki altına almasının söz konusu” olduğunu kaydediyor.

 

Hudeybiye Antlaşması ve Anayasa Reformu

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C