Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taliban’a uzlaşma teklifi hazırlığı
05 Eylül 2010 / 23:17
Dokuz yıldır süren savaşın yenik tarafı olan Karzai hükümeti Taliban’ı uzlaşmaya çekebilmek için yeni yollar deniyor. Karzai hükümeti Haziran ayında yapılan geniş ölçekli toplantıda alınan kararlara uygun olarak Taliban’a yeni bir öneri sunmaya hazırlanıy

Yeni öneri taslağında neler olacağı, Hükümetin davet edeceği delegelerin bir araya gelip tartışması ile netleşecek. Temel öneriler, Taliban liderlerinin kara listeden çıkarılmaları, haklarındaki ölüm emirlerinin kaldırılması, üçüncü bir ülkeye sürgüne gönderilmeleri, genel af çıkarılması, Amerikan cezaevlerinde tutulan Taliban Müslümanlarının Afgan cezaevlerine taşınması şeklinde.

 

Yabancı güçler ülkeden çekilmedikçe görüşmelere başlamayacağını, Şura sırasında da ileten Taliban’ın yeni tekliflere de sıcak bakmayacağı düşünülüyor. Taliban’ın uzlaşma tekliflerini kabul etmesi dokuz yıllık kazanımı kaybetmesine yol açabilir.

 

Afganistan’da hali hazırda 130 bin ila 150 bin arasında yabancı asker bulunuyor. Bunların yaklaşık 40 bini NATO üyesi ülkelerin askerlerinden oluşurken, Amerika’nın 90 ila 110 bin arasında askeri Taliban’a karşı savaşıyor.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
11 / 17 °C
İzmir
13 / 19 °C