Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Nurşen Girginkoç: "Amerikan Toplumu Hasta Tipleri Baştacı Ediyor"
22 Nisan 2010 / 16:49
Cumhuriyet - 25 Nisan 1982

 

Mehmet DİNÇER «Dallas» dizisinde Bayan Elli'yi konuşan Nurşen Giıginkoç, Devlet Tiyatrosuna yirmi yıldan fazla emek vermiş bir sanatçı, Elliden fazla oyunda oynamış. Sanat Kurumunun, «yılın kadın sanatçısı» ödülüne değer görülüp ödüllendirilmiş, üç kez.

 

«— Aklımda kaldığı kadarıyla, Amerikan dizile­rinde ilişkiler hep hastalıklı diye nitelendirilecek iliş­kilere dayanıyor. Siz buna nasıl yorum getiriyor sunuz?-»

— Bu durumun yalnızca izlediğimiz dizilerde ol­duğunu sanmıyorum. Amerikan toplumu hasta tip­leri baştacı ediyor. Alava alıyor gibi görünse de on­ları, vine öne çıkarmış oluyor. Esrarkeş şarkıcılar, toplumun değer vargılarının tümüne ters düşen sah-ne sanatçıları, aile ilişkilerini hiç'e alan para baba­ları, ün yapmış kişiler, bakıyorsunuz o dünyada baş­tacı ediliyor.

«— Bizim izleyicimizi etkilemez nıi bu yapım­lar?...»

— Elbette etkiler. Bizim izleyicimizi ben, «beğen­mediği bir yapım» ekrana gelince televizyonun düğ­mesini kapatabilecek düzeyde görmüyorum. Televiz­yon izleyicilerimiz, radyoda beğenmedikleri bir prog­ram olunca, radyonun düğmesini çevirebiliyorlar da, aynı işi televizyon söz konusu olunca yapamıyorlar. Ne denli kızsalar, sinirlenseler de, o yapımı sonuna dek izliyorlar. Bu konu, bir «düzey» konusudur. «Eleştiri» gücünün gelişmesiyle ilgili bir konudur.

«— Bu konuda bir yozlaşmadan söz edebilir mi­yiz?..»

— Hem de nasıl., öyle sanıyorum ki televizyon görevini yapamıyor. Bıı durumda da bir «beğeni» yozlaşmasına, bir «kültür» yozlaşmasına sanki var- dımcı oluyor. Böyle bir yozlaşma olmasa, izleyicinin televizyonun yayınladıklarını beğenmesi nasıl söz ko­nusu olabilir ki?.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C