Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Yerleşimcilerin otomatik silahları var, ordu gibiler’
05 Eylül 2010 / 18:52
Barış görüşmeleri öncesinde Batı Şeria’da dört İsrailli yerleşimciyi öldüren, ardından da ikisini yaralayan Hamas, yerleşimcilerin meşru bir askerî hedef olduğunu söyledi.

HAARETZ-TARAF

Barış görüşmeleri öncesinde Batı Şeria’da dört İsrailli yerleşimciyi öldüren, ardından da ikisini yaralayan Hamas, yerleşimcilerin meşru bir askerî hedef olduğunu söyledi. Yerleşimcilerin yaklaşık beş yüz bin otomatik silahı olduğunu belirten Hamas yetkilisi İzzet El Reşik, İsrail ordusunun bu grupları desteklediğini ifade etti. El Hayat gazetesine konuşan El Reşik, yerleşimcilerin tam anlamıyla bir ordu gibi hareket ettiğini, bu nedenle de onlara saldırmanın son derece doğal olduğunu ekleyerek “Siyonist yerleşimciler işgalin ilk yedek askerî gücüdür” dedi.

Müzakerelere de değinen El Reşik, olanların “ABD yönetiminin politikasını pazarladığı bir medya sirkinden başka bir şey olmadığını” da söyledi.

“Filistin’in tavrı 180 derece değişti”

Filistin Yönetimi’nin, barış görüşmelerine olan kuşkuları dağılıyor. Mahmud Abbas’ın danışmanlarından biri, ABD’nin barışı bir yıl içinde getirme arzusunu ifade etmesinin ve İsrail’e yerleşimleri dondurma tarihini uzatması konusunda giderek daha fazla baskı yapmasının, Filistin’in mütereddit tavrını 180 derece değiştirdiğini söyledi.

Bu arada Başmüzakereci Saib Erekat, tarafların Washington’da gerçekleşen görüşmelerden sonra Batı Şeria’da biraraya geleceği haberlerini yalanladı.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-1 / 8 °C
İstanbul
8 / 16 °C
İzmir
10 / 17 °C