Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Gıda kıtlığı korkuları artıyor
05 Eylül 2010 / 10:03
Rusya’nın buğday ihracatı yasağını 12 ay daha uzattığını açıklamasının ardından, gıda kıtlığı ile ithalata bağımlı gelişmekte olan ülkelerde 2007 ve 2008’de görülen isyanların geri döneceğine yönelik korkular artmaya başladı.

Financial Times-HÜRRİYET

O dönemde, hükümetin ekmek fiyatlarını yüzde 30 oranında artırma kararı almasından sonra, Mozambik’in başkenti Maputo’da bir ayaklanma başlamış ve 280 kişi yaralanmıştı.    

 

Fiyat artışını protesto etmek amacıyla toplanan ve lastik yakıp, gıda depolarını yağmalayan binlerce kişiye polis ateş açmıştı.           

 

Tarım sektöründeki yetkililer ve işlemciler, buğday ve diğer hububat kaynaklarının 2007 ve 2008 yıllarına kıyasla daha fazla olduğunu söylese de Mozambik’teki ayaklanmaların yeniden başlaması endişesi büyüyor.    

 

2007-2008 döneminde, gıda sektöründe son 30 yılda görülen en ağır kıtlık yaşanmıştı. Bu durum Bangladeş’ten Meksika’ya birçok ülkede isyanların başlamasına neden olmuş, Haiti ve Madagaskar gibi ülkelerde hükümetleri devirmişti.   

 

RUSYA YASAĞI UZATTI

Rusya hükümeti, geçen ay buğday ihracatı yasağını Aralık 2011’e kadar uzatma kararı aldı. Moskova'nın bu kararı buğday ve diğer tahıl ürünlerinin fiyatlarının son iki yılın en yüksek seviyesine çıkmasına neden oldu.

 

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), üye ülkelerin birçoğundan 2007-08 yıllarında gıda kıtlığının yeniden yaşanıp, yaşanmayacağına yönelik soruların geldiğini söyledi.

 

Dünyanın en büyük dördüncü buğday ithalatçısı olan Rusya’nın yasağı uzatmasının ardından, ülkenin en fazla satış yaptığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri kendilerine Avrupa ve ABD’den alternatif kaynaklar aramaya başladı.

 

Rusya Başbakanı Vladimir Putin, tam da Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı FAO’nun buğday kıtlığını ele almak için bir toplantı yapma kararı aldığı bir zamanda ihracat yasağını uzatacaklarını açıkladı.

 

Putin, “Moskova, gelecek yılki hububat hasadından sonra ihracat yasağını kaldırmayı düşünebilir” dedi.

 

AMAÇ GERGİNLİĞE SON VERMEK

Rusya Başbakanı, ihracat yasağı kararının, "gereksiz gerginliği dindirmek ve piyasa oyuncularına istikrarlı ve öngörülebilir bir ortam yaratmak için alındığını” da sözlerine ekledi.

 

FAO’nun Roma’daki temsilcilerinden Abdulrıza Abbassian, “Bu oldukça ciddi bir durum. Rusya’nın iki yıl boyunca ihracat yapmayacak olması, rahatsızlık yaratabilir” dedi.

 

ABD merkezli Doanne Agricultural Services’ın buğday konusunda yetkili Başekonomisti Dan Manternach, “Bu, ithalatçı ülkelerin Rusya gerçeğinin farkına varması için bir uyandırma çağrısı” dedi.

 

*Bu yazı Financial Times gazetesinde "Fears grow over global food supply" başlığıyla yayımlanmıştır.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
7 / 12 °C
Hakkari
-5 / 8 °C
İstanbul
8 / 17 °C
İzmir
9 / 17 °C