Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Kur'an'ın ilk nüshaları sergileniyor
05 Eylül 2010 / 08:57
Sultanahmet'teki Türk ve İslam Eserleri Müzesi'nde bulunan 300'den fazla değerli eser gün yüzüne çıktı. Dün akşam, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılımıyla açılan '1400. Yılında Kur'an Sergisi', Türkiye için bir ilk.

ZAMAN

Aralarında Kur'an-ı Kerim'in ilk nüshaları olarak kabul edilen 250 bin yapraklık Şam Evrakı'nın da bulunduğu 300'den fazla eser takvimlerin Kadir Gecesi'ni işaret ettiği bir günde ziyarete açıldı. Ülker grubuna bağlı Yıldız Holding ve Antik AŞ'nin sponsorluğunda 1 milyon lira bütçeyle gerçekleştirilen sergi ile bu eserler de ilk kez gün yüzüne çıkıyor.

Antik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam'ın 'Mısır'ın elinden kaptıklarını söylediği sergi için Türk ve İslam Eserleri Müzesi'ndeki 100 eser onarıldı. İki bölümde yapılacak serginin ilk bölümünde birçok eser müzenin sergi salonunda çağdaş bir şekilde, özel bir sunumla ziyarete açıldı. İkinci bölümde ise müzenin üst katlarındaki vitrinler Kur'an'lara ayrıldı. Şam Evrakı'nın yanı sıra sergideki bazı nadide eserler arasında Hz. Osman ve Hz. Ali'nin yazdığı Kur'an-ı Kerim'ler, Emevi-Abbasi-Selçuklu-İran-Osmanlı dönemlerine ait elyazması cüzler ve Kur'an-ı Kerim'ler, hat sanatının büyük ustalarından Şeyh Hamdullah, Ahmet Karahisari, Hafız Osman, Kazasker Mustafa İzzet gibi Osmanlı dönemi hattatlarının kaleminden çıkan Kur'an-ı Kerim'ler de yer alıyor. 1 milyona yakın ziyaretçinin gelmesi beklenen 1400. Yılında Kur'an Sergisi 5 Aralık'a kadar açık olacak.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
8 / 12 °C
Hakkari
-2 / 8 °C
İstanbul
11 / 16 °C
İzmir
9 / 17 °C