Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Mübarek Gerçek Yüzünü Gösterdi
22 Nisan 2010 / 16:36
Al Akhbar Gazetesi - Kuveyt - 03 Mayıs 1982

 

Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'in, Sedat rejimi­nin muhalifleri ve siyasi tutukluları serbest bıraktığı za­man geçmişin bütün hatalarını düzelteceği sanılmıştı. Pek çok kişi onun dürüst biri olduğunu ve kendisini yol­suzluğa karşı mücadeleye adadığını zannetmişti. Ama ger­çeği bilenler 30 yıldan beri işbaşında bulunan bir askeri rejimde yetişen bir subayın öncekilerinden daha iyi ola­mayacağına kanaat getirmişlerdi.

 

Ancak Mübarek başlangıçta ihtiyatlı davrandı ve mu­haliflerini temizlemek için uygun bir zaman ve fırsatı bek­ledi. Mübarek aynı zamanda kendisine sadık olacak ve yapacağı her işi alkışlayacak bir kadroyu da kurmaya baş­ladı.

 

Hüsnü Mübarek işbaşına gelir gelmez Camp David Anlaşmalarına bağlı kalacağını zaten açıklamıştı. Daha sonra, 1950'lerde Müslüman Kardeşlerin celladı olarak ün kazanmış olan Hasan Ebu Başa'yi İçişleri Bakanlığına ge­tirdi. Mübarek böyle yapmakla, Başa'nın İslâmiyetin sesini kısmak ve bütün İslamcıları ortadan kaldırma planını ger­çekleştirmeye fırsat sağladı.

 

Mısır'da İslâm Şeriatının uygulanıp uygulanmayacağı yolundaki bir soruyu cevaplandırırken de Mübarek, Anaya­sanın değişmeyeceğini, çünkü bundan çok daha önemli (!) işlerin ele alınması gerektiğini belirtti. Bu nihayet, İslambuli arkadaşlarının idamlarını onaylamak suretiyle maske­sini düşürdü ve gerçek çirkin yüzünü büsbütün ortaya koydu.

 

Bu kahramanların şehadeti hakkında Müslümanlara fazla bir açıklama yapmaya gerek yoktur, zira günümüzde şehadet kurtuluşun tek çaresi olarak görülüyor. Ülkeleri­mizde Tagût'lar hüküm sürmeye devam ettikçe şehitlerin yürüyüşü devam edecektir, İslambuli ve arkadaşlarının şehadeti, Hasan el-Benna, Abdülkadir Auda, Seyit Kutup ve Mervân Hadid'in geleneğinin yeni bir örneğidir. İslâm, bu yiğitlerin ölümüyle yokolacak değildir. Şehadetleri ge­lecek nesillerin daha çok fedakarlık yapmak yollarını aydınlatacaktır.

DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 12 °C
Hakkari
-6 / 10 °C
İstanbul
12 / 17 °C
İzmir
12 / 18 °C