Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
İslami pragmatizm bu olsa gerek!
04 Eylül 2010 / 14:37
HABER Türk’te okuyucuların dini içerikli sorularını yanıtlayan ilahiyatçı profesör Bayraktar Bayraklı’nın yanıtladığı sorulardan biri şu: “Devlet ormanından çaldığı kereste ile ahır yapan imamın arkasında namaz kılınır mı?”

Mehmet Y. YILMAZ-HÜRRİYET

 

Hoca’nın yanıtı da şöyle: “Sen bu kadar hassas davranırsan dünyada hiçbir imamın arkasında namaz kılınmaz. O kadar hassas davranma!”


Elbette dini konulardaki bilgim, bir ilahiyat profesörüyle yarışacak durumda değil. Ama yine de bir terslik var gibi geliyor bana. Hani “çalmak” en büyük günahlardan biriydi?


Demek ki hoca, dini gelişen toplumsal koşullara göre yorumluyor diye düşündüm.


Şöyle oluyor: Memlekette hırsızlık başını o kadar aldı gitti ki, artık hırsızlığa bulaşmamış bir imam arayacak olursak, bulabiliriz elbette ama çok aramamız gerekecek, bu durumda da namaz vaktinin kaçırılması gibi bir sorun ile karşılaşacağız!


İslami pragmatizm böyle bir şey demek ki.


Hoca, “Bu kadar hassas davranma” dediğine göre bunu anlatmaya çalışıyor olmalı.
İkinci bir olasılık da var tabii: Keresteleri çalınan orman, devletin malı olduğuna göre belki de “Devletin malı deniz, yemeyen domuz” ilkesi gereği bu işte bir sakınca olmayabilir.


Ağzından dini, kitabı düşürmeyen malum şahısların, ellerini daldırdıkları devlet hazinesinden bir türlü çekmiyor olmalarının nedeni de belki budur.


Devletin malını yemeyip domuz olmaktansa, ki mekruh bir hayvandır, hırsız olmak daha kabul edilebilir oluyordur!


Dedim ya dini konularda uzman sayılmam, tahmin yürütüyorum sadece.

***

Bu yazıya toplam (2) yorum eklenmiştir.
hikmet erturk
10 Eylül 2010 Cuma 10:54
sorulması gereken
bence sorulması gereken soru şu; Devlet bu ülkede doğan tüm insanları malı olan ormanda çıkacak yakacak hakkını bu imam için ücretsiz ayırmışmı.Yani hanesine düşen çocuk başına ne kadar yakacak ise devletin ayırıp ücretsiz vermesi lazım.Çünkü islamda yeraltı yer üstü zenginlikler devletin değil toplumun malıdır.Burada devlet bunun taksimini yapar.Birde böyle bakalım olaya ne dersiniz.
Ahmet Aközlü
05 Eylül 2010 Pazar 15:41
Sorunun doğru cevabı
Öncelikle bu vatandaş hocayı ihbar etmeli. Yaptığı işin cezasını çekmesini sağlamalı. Hem böylece hoca tövbe edip temizlenebilir. Ayrıca hoca cezasını çekerken onun yerine daha düzgün bir imam da atanabilir.

Günah işleyenin arkasında namaz kılınmaz diye bir şey yok.
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
4 / 11 °C
Hakkari
-4 / 8 °C
İstanbul
7 / 11 °C
İzmir
7 / 15 °C