Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Bediüzzaman'ın Talebesinin ‘evet’ çağrısı!
04 Eylül 2010 / 12:23
Hafız Ali Osman Karahan: “Referandumda siyaset yok, vücudumun zerratı adedince 'evet' diyeceğim”

ZAMAN

 

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde yaşayan Beziüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Hafız Ali Osman Karahan, 12 Eylül'de yapılacak referandumda 'evet' oyu kullanacağını açıkladı.

"Referandumda vücudumun zerratı adedince 'evet' diyeceğim." ifadelerini kullanan Karahan, meselenin siyasi mülahazalarla irtibatlandırılmasını yanlış buldu: "Burada siyaset yok. Bazıları siyasi mülahazalarla davranıyorlar. Biz hayatımızda her partiye aynı mesafede olduk. Bu siyaset olsa ben bir kelime konuşmam. Bu bir açılımdır, bu bir yırtılmadır. Bir kabuğun çatlamasıdır. İnsanları insan etme, değerlerini bulma yoludur. Böyle bilmek lazımdır."

Isparta yöresinin kanaat önderlerinden Hafız Karahan, referanduma sunulan anayasa değişikliği paketini, "Türkiye'nin önüne gelmiş tarihi bir fırsat" olarak tanımladı. Fethullah Gülen Hocaefendi'nin "İmkan olsa mezardakileri bile kaldırıp 'evet' oyu kullandırmak lazım." şeklindeki sözlerine destek veren Karahan, "Fikir aksiyonunda da bizler inandığımız istikbale doğru sağlam bir tohum olarak varlığımızı sürdürmemiz lazım. Tarih boyunca insanlık tarihinin saadetleri ve felaketleri vardır. 'Allah hiçbir topluma sebepsiz zulmetmem.' diyor. O halde geçmiş tarihlerde toplumların başına felaketler hep kendinden dolayı gelmiştir. Referandumda 'evet' oyunun çıkması da millet olarak Allah'ın rızasına ulaşmamıza vesile olacaktır." diye konuştu. Türkiye'nin yakın tarihinde binlerce insanın mağdur edildiğini, zulüm gördüğünü ifade eden Karahan, Türkiye'nin bir 'çatlama' noktasına geldiğini, bunu 'var olma-yok olma' meselesi olarak algılamak gerektiğini kaydetti.

"Bu bir açılımdır. Bu ya müspet olacaktır, ya menfi. Artık bunun ötesi yoktur." diyen Karahan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu devirde 'evet' diyen kazanacaktır. Aynı öteki dünyaya imanla gitmenin bir yolu gibidir bu. 'Evet'in karşılığı Türkiye'nin değil dünyanın kurtuluşuna vesile olacaktır. Dünya bize bakıyor. Biz gittik mi her yer tekrar gider."

Hafız Ali Osman Karahan, Tür-kiye'nin dünya nezdindeki muvaffakiyetinin 'evet'le neticeleneceğine inandığını belirterek, fert planında bunu gerçekleştirmek için şimdi insanların önüne bir fırsat konulduğunu kaydetti. Karahan, "Allah adildir. İşte o adaletinin bu şekilde menfi noktasına tahakkuk etmemesi için bir fert olarak 'evet'in neticesini ihsas ettirmek, hatırlatmak gerekiyor." şeklinde konuştu. Karahan, referandumda 'evet' çıkmasıyla tek tip insan yetiştirme modelinin önüne geçileceğini, fertlerin başta bireysel başvuru ve hakkını arama yetkisiyle birlikte daha özgür, daha demokratik haklara kavuşacağını sözlerine ekledi.

Bu yazıya toplam (5) yorum eklenmiştir.
ibrahim atli
08 Eylül 2010 Çarşamba 21:38
kardes
arkadaslar kimseyi kirmayalim yarin islam hilafet devleti kurulurken bu kardeslerimize belki ihtiyacimiz ola bilir onun icin bu kardeslerimizi sadece uyarin asagilamayin veya kirmayalim...
Furkan
05 Eylül 2010 Pazar 12:01
Niçin şaşırıyoruz?
Siyaseti hiç anlamamış, daha doğrusu siyaseti sadece pragmatizm olarak anlamış Said Nursi'nin bir öğrencisi daha kanaatini izhar etmiş, niçin şaşırıyoruz ki? Nurcu zihniyet için 12 eylül oylamasından daha 'müspet' ne olabilir ki? Elbette ki bu zihniyetin, verecekleri her oyun, İslami siyaseti sandık içine çivileyeceğinin idrakinde olması beklenemez.
bünyamin celik
05 Eylül 2010 Pazar 05:55
tesekkur hocamm
said nursi ciler suan sizin yapamadiginiz en dogru isi yapiyorlar .sizin gibi dusunmeyenler asla dogru muslumanlar olamaz bunu söylemeye calisuyorsunuz.
ASÖZ
04 Eylül 2010 Cumartesi 23:42
EVETÇİ
bunlar ne yapmak istiyorlar.tevhidde Allah'ın hükümlerinin yerine Anaya sa maddelerinin geçmesini nasıl onaylayabiliriz.said nursi de talebelride ne yapmak istiyorlar.said nursi kitapları okuaycaklarına açsınlar baksınlar Kur'an'a uyuyormu söyledikleri.Allah'tan Korkun ve gerçekleri saklamayın
necati türkoğlu
04 Eylül 2010 Cumartesi 20:43
bediüzzaman'da aynı yolda idi
sizin liderinizin bu konularda, feraset sahibi olmadığını bildiğimiz için. sizin de iliğinize kadar, küfür oteritelerle iç içe olmanız bizi şaşırtmadı?
DİĞER HABERLER
YAZARLAR
Haberler
Kavram
Ercümend Özkan
POSTA LİSTESİ
Foto Galeriler
Video Galeriler
HAVA DURUMU
Ankara
0 / 10 °C
Hakkari
-4 / 11 °C
İstanbul
12 / 16 °C
İzmir
9 / 18 °C